DOLAR 7,7191
EURO 9,0495
ALTIN 468,70
BIST 1.145
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 22°C
Az Bulutlu
Afyon
22°C
Az Bulutlu
Cum 24°C
Cts 25°C
Paz 27°C
Pts 30°C
YAZARLAR TÜMÜ

DURMAK YOK, YOLA DEVAM!

Halil Şahin
ÖZGEÇMİŞ Halil Şahin İzmir İli, Dikili İlçesi, Bademli Köyü 1949 doğumlu. Evli ve 1Çocuk sahibi. Ortaklar İlköğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Anadolu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği, Çapa Öğretmen Yetiştirme Merkezi İlköğretim Müfettişliği mezunu olarak; İlkokul Öğretmenliği ve yöneticiliği, Sosyal Bilgiler ve Coğrafya Öğretmenliği ile orta öğretim yöneticiliği ile İlköğretim Müfettişliğinde geçen 39 yıl eğitim alanında devlet memuriyeti yaptı. 1964 yılından bu güne gelesiye değin Aydın’da ‘Yeni Kıroba’ ve ‘Söke Ekspres’, İzmir’de ‘Adalet’, ‘Ege Ekspres’, ‘Demokrat İzmir’ ve ‘Yeni Asır’ ile ‘Dikili Genç Haber’; Adana’da ‘Kozan Hürses’, Kahraman Maraş’ta ‘Haber’, Konya’da ‘İlerici Akşehir’, Afyonkarahisar’da ‘Türkeli’, ‘Kocatepe’, ‘Afyon’da Haber’, ‘Elçi’, ‘Sultandağı Ses’, ‘Sözcü’, ‘Kadınana’, ‘Görüntü’ gazetelerinde muhabirlik, köşe yöneticiliği, köşe yazarlığı, İdare ve Genel Yayın Danışmanlıkları yaptı. Kurduğu bir Ltd şirket aracılığıyla da Afyonkarahisar’da basılıp idare edilen, fakat İç Ege’de satış ve dağıtımı yapılan ‘İç Ege’ adlı bölge gazeteciliği denemesi yaptı. Afyonkarahisar Belediyesi ‘Belediye Radyosu’ ile ‘Armoni fm’ ve Dikili’de de ‘Genç Radyo fm’ de radyo programlarıyla hizmet verdi. İlksan, Töb-Der, DES, Temsen’de eğitim alanında, Afyon Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilik alanında, ADD’de de sosyal alandaki mesleksel dernekçilik ve sendikacılık etkinliklerinde çalışmalar yaparken Denetim Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ile Onur Kurulu üyeliklerinde bulundu. Afyonkarahisar’da Kumartaş Köyü Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu. MEMKO Tüketim Koooperatifi’nin kurucu üyeleri arasında bulunarak yönetim kurulunda aktif olarak çalıştı. Halen ürettikleri evlerinde oturmakta olduğu Milli Eğitim Mensupları Yapı Kooperatifi’nde de Denetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. ADD Afyonkarahisar Şubesi Başkan Yardımcısı görevini sürdürür iken 17 Kasım 2006 tarihinde görevlendirildiği İşçi Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nı, 11 Aralık 2006’da gerçekleştirdiği İl Kongresi ile seçilmiş başkan olarak sürdürmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhurbaşkanı seçememesi sonucu gidilen Genel Seçimlerde Milletvekili adayı olabilmek için, yasa gereği 07.05.2007 tarihinde İl Başkanlığı görevinden ayrıldı. Genel seçimlerde Afyonkarahisar Milletvekili Adaylığını müteakip, ardından gelen Yerel Seçimlerde de İzmir İli, Dikili İlçesi İşçi Partisi Temsilciliğini üstlenerek, aynı ilçeden İl Genel Meclisi Adayı oldu. Bu arada sahipliğini ve kuruculuğunu yaptığı Uşak Özel Gülen Aydede Anaokulu’nun Müdürlüğü’nü de 2 yıl sürdürdükten sonra, bir süre internet köşe yazarlığı da yaptı. O şimdi emekli yaşamını sürdürmektedir.
19.01.2020
309
A+
A-

 

Karanlıklardan kurtulmak istiyorsanız, aklın ve bilimin ışığında yaşamak istiyorsanız, Atatürkçü kitle örgütlerinin de etkinleşmelerini sağlamak gerekiyor. Bunun gerçekleşmesini engellemek için uğraşan merkeze karşı da bir siyasi mücadele yürütülmelidir.

Türk ulusu bağnazlıktan, hurafelerden ve totaliter anlayışlı yönetimlerden çok çekmiştir. O cenderelerden kurtulmayı başkalarından bekleyemeyiz. Bu nedenle Atatürkçü kitle örgütlerini etkin ve önder kılmak, tüm yurtseverlerin görevidir.

Bu kapsamda yürütülecek çalışmalar için, ortak paydada anlaşabilen siyasal partiler ile demokratik kitle örgütleri birlikteliğiyle, mutlaka tüm illerde ve ilçelerde bir çabalar oluşturulmalıdır. Önderlik seviyemizi yükseltmenin yolu da, bu güç birliği çalışmalarını özenle ve fedakârlıkla yürütmekten geçer.

Bu görevle ilgili parti bürolarını daha düzenli ve verimli çalışan bir noktaya taşımalıyız. Kitle örgütlerinde çalışan parti üyelerinin örgütlenmesi, yani temel örgütlerin veya çalışma komitelerinin kurulması, işletilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Çalışma düzeyinin görece zayıf olduğu işçi sendikalarında, mühendis ve mimar odalarında, esnaf odalarında yürütülecek çalışmayı daha örgütlü hale getirmeniz ve bu alanlardaki üyeleri çalışmaya seferber etmeniz gerekiyor.

İşçi-Sendika büroları, önümüzdeki dönemin en önemli görevinden sorumlu olacaktır. İşçi hareketine önderlik için gerekli önlemleri alacak, partili işçileri bu göreve uygun şekilde örgütleyecek, il veya ilçeler bazında temel örgütler kurulmasına ve çalışmasına önderlik edecektir.

Kamu emekçileri alanında sağlanacak gelişme, ulusal hareket-emekçi hareketini birleştirme görevi açısından belirleyicidir. Bu kapsamda kısa sürede çalışma yürütülen sağlık, büro ve yerel hizmet işkollarında kurumsal nitelik kazanmaya önderlik edilmelidir. Kamu emekçisi örgütlerinin hem kendi alanlarında, hem de toplu olarak genel meselelerde alacakları atak tutumlar, büyümelerinin ve etkinliğinin artmasının önünü açacaktır.

Geçen dönemin en büyük eksikliği olan köylü çalışmasına hızla başlanmalıdır. Öncelikle tarım bölgelerinde bir çalışma planlanmalıdır. Köy çalışmalarının hedefi, tarımın yoğun olduğu ilçelerde köylü kurultayları düzenlemektir.

İşçi ve kamu çalışanları sendikaları dışında kalan diğer meslek örgütlerinde yürütülen, Parti çalışmalarından sorumlu bir büro mutlaka oluşturulmalıdır.

Odalar bazında temel örgütlerin kurulması süratle tamamlanmalıdır. Böylece hem özel, hem de genel politikalar belirlemek ve çalışma yürütmek olanaklaşacaktır.

Halk Örgütleri Bürosu ise; işçi ve kamu çalışanları sendikaları ve meslek örgütleri dışında kalan her türlü kitle örgütünde yürütülen parti çalışmalarından da sorumlu olarak çalışmalıdır.

Kemalist devrimleri tamamlamak için durmak yok, yola devam!

Günümüz şartlarında, bu ülkede bir milli hükümet kurmak hiç de kolay değil. O ülke şartlarını iyi algılayamadan hükümet kurmağa kalkışırsanız, iktidar olamazsınız. Oysa hükümet olmanın esas gayesi, iktidar kurabilmektir. Özlenen iktidarı kurabilmeyi olanaklaştıracak güç birliğine özellikle önem verilmelidir.

Bu çalışmaları, ilçeler düzeyine indirmelidir. Çünkü bu tür çalışmalar, ilçe örgütlerinin siyasi önderlik görevlerini yerine getirmesini, yerel önderlerle ilişkiye geçmesini ve öncüler kazanmasını sağlayacaktır.

Öncelikle yöneticilerin eğitimi başta olmak üzere, kadro eğitimi ve üye eğitimine yönelik programlar belirleyerek, hem il çapında hem de ilçeler bazında eğitim çalışması yapılmalıdır. Parti önderlerinin kitapları, Teori ve Bilim Ütopya gibisinden bilimsel nitelikli dergiler eğitim konusu olarak değerlendirilmelidir.

Parti örgütlerinin teknolojiyi kullanması, rapor sisteminin düzene kavuşturulması, alt örgütlerin raporlarının incelenip, ivedilikle yanıtlanması, ayrıca aylık örgütlenme, etkinlik ve mali raporlar hazırlanmasının alışkanlık haline getirilmesi, üye kayıtlarının dijital ortama geçirilmesi işlerinin tamamlanması sağlanmalıdır.

 

ETİKETLER: ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.