Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

DURMAK YOK, YOLA DEVAM!

204 views
19 Ocak 2020 - 11:22
DURMAK YOK, YOLA DEVAM!

 

Karanlıklardan kurtulmak istiyorsanız, aklın ve bilimin ışığında yaşamak istiyorsanız, Atatürkçü kitle örgütlerinin de etkinleşmelerini sağlamak gerekiyor. Bunun gerçekleşmesini engellemek için uğraşan merkeze karşı da bir siyasi mücadele yürütülmelidir.

Türk ulusu bağnazlıktan, hurafelerden ve totaliter anlayışlı yönetimlerden çok çekmiştir. O cenderelerden kurtulmayı başkalarından bekleyemeyiz. Bu nedenle Atatürkçü kitle örgütlerini etkin ve önder kılmak, tüm yurtseverlerin görevidir.

Bu kapsamda yürütülecek çalışmalar için, ortak paydada anlaşabilen siyasal partiler ile demokratik kitle örgütleri birlikteliğiyle, mutlaka tüm illerde ve ilçelerde bir çabalar oluşturulmalıdır. Önderlik seviyemizi yükseltmenin yolu da, bu güç birliği çalışmalarını özenle ve fedakârlıkla yürütmekten geçer.

Bu görevle ilgili parti bürolarını daha düzenli ve verimli çalışan bir noktaya taşımalıyız. Kitle örgütlerinde çalışan parti üyelerinin örgütlenmesi, yani temel örgütlerin veya çalışma komitelerinin kurulması, işletilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Çalışma düzeyinin görece zayıf olduğu işçi sendikalarında, mühendis ve mimar odalarında, esnaf odalarında yürütülecek çalışmayı daha örgütlü hale getirmeniz ve bu alanlardaki üyeleri çalışmaya seferber etmeniz gerekiyor.

İşçi-Sendika büroları, önümüzdeki dönemin en önemli görevinden sorumlu olacaktır. İşçi hareketine önderlik için gerekli önlemleri alacak, partili işçileri bu göreve uygun şekilde örgütleyecek, il veya ilçeler bazında temel örgütler kurulmasına ve çalışmasına önderlik edecektir.

Kamu emekçileri alanında sağlanacak gelişme, ulusal hareket-emekçi hareketini birleştirme görevi açısından belirleyicidir. Bu kapsamda kısa sürede çalışma yürütülen sağlık, büro ve yerel hizmet işkollarında kurumsal nitelik kazanmaya önderlik edilmelidir. Kamu emekçisi örgütlerinin hem kendi alanlarında, hem de toplu olarak genel meselelerde alacakları atak tutumlar, büyümelerinin ve etkinliğinin artmasının önünü açacaktır.

Geçen dönemin en büyük eksikliği olan köylü çalışmasına hızla başlanmalıdır. Öncelikle tarım bölgelerinde bir çalışma planlanmalıdır. Köy çalışmalarının hedefi, tarımın yoğun olduğu ilçelerde köylü kurultayları düzenlemektir.

İşçi ve kamu çalışanları sendikaları dışında kalan diğer meslek örgütlerinde yürütülen, Parti çalışmalarından sorumlu bir büro mutlaka oluşturulmalıdır.

Odalar bazında temel örgütlerin kurulması süratle tamamlanmalıdır. Böylece hem özel, hem de genel politikalar belirlemek ve çalışma yürütmek olanaklaşacaktır.

Halk Örgütleri Bürosu ise; işçi ve kamu çalışanları sendikaları ve meslek örgütleri dışında kalan her türlü kitle örgütünde yürütülen parti çalışmalarından da sorumlu olarak çalışmalıdır.

Kemalist devrimleri tamamlamak için durmak yok, yola devam!

Günümüz şartlarında, bu ülkede bir milli hükümet kurmak hiç de kolay değil. O ülke şartlarını iyi algılayamadan hükümet kurmağa kalkışırsanız, iktidar olamazsınız. Oysa hükümet olmanın esas gayesi, iktidar kurabilmektir. Özlenen iktidarı kurabilmeyi olanaklaştıracak güç birliğine özellikle önem verilmelidir.

Bu çalışmaları, ilçeler düzeyine indirmelidir. Çünkü bu tür çalışmalar, ilçe örgütlerinin siyasi önderlik görevlerini yerine getirmesini, yerel önderlerle ilişkiye geçmesini ve öncüler kazanmasını sağlayacaktır.

Öncelikle yöneticilerin eğitimi başta olmak üzere, kadro eğitimi ve üye eğitimine yönelik programlar belirleyerek, hem il çapında hem de ilçeler bazında eğitim çalışması yapılmalıdır. Parti önderlerinin kitapları, Teori ve Bilim Ütopya gibisinden bilimsel nitelikli dergiler eğitim konusu olarak değerlendirilmelidir.

Parti örgütlerinin teknolojiyi kullanması, rapor sisteminin düzene kavuşturulması, alt örgütlerin raporlarının incelenip, ivedilikle yanıtlanması, ayrıca aylık örgütlenme, etkinlik ve mali raporlar hazırlanmasının alışkanlık haline getirilmesi, üye kayıtlarının dijital ortama geçirilmesi işlerinin tamamlanması sağlanmalıdır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.