Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Düğün magandalarına bir önlem

Düğün magandalarına bir önlem
838 views
06 Ağustos 2015 - 15:45

Her yaz döneminde yani düğün sezonunda bilindik manzaralar yaşıyoruz hem de sadece ilimizde değil bütün Türkiye’de en az 10-15 vatandaşımız belki daha fazlası maganda kurşunu nedeniyle canlarından oluyor. Özellikle de maganda kurşunlarının küçük yaştaki çocuklarımızın başına gelmesi 7’den 70’e herkesi hüzne boğuyor.

Geçtiğimiz yıl Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde ilimizdeki muhtarlara bilgilendirme seminerleri yapılarak düğünlerde silah kullanımına ilişkin önlemler anlatıldı. Çeşitli broşürler hem Jandarma tarafından hem de emniyet ekipleri tarafından sokakta vatandaşlara dağıtıldı.

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Gözsüzlü Köyü’nde, bu yıl Nuribey Kasabas’ında yaşanan olayın bir benzeri yaşanmış, Gözsüzlü Köyü’ndeki maganda kurşunu 12 yaşındaki Mehmet Erata’nın olay yerinde hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Nuribey Kasabası’nda yaşanan olayda 13 yaşındaki Yusuf Baylan yine maganda kurşununa maruz kalarak hastaneye kaldırıldığı sırada yolda hayatını kaybetmişti.

Bilindik manzaralara gelelim…

Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi ölen öldükten sonra vah vah…. tüh tüh… diyoruz…

Geçen yıl Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde “Düğünümüz Şen Ola” projesini hem billboardlarda hem yerel gazetelerimizde hem de sokaklarda broşürlerde çokça gördük.

Ama malum sonuç değişmedi…

Bu yılki projemizin adı ise “Geleceğiniz Karartmayın” projesi sonuç değişir mi bilemem ama bekleyip görmek yerine bir öneri de ben sunmak istedim…

Yapılan çalışmaları eleştirmek adına değil ama daha yararlı yöntemler bulmak adına bu konuyu geçtiğimiz yıllardaki olaylarla karşılaştırarak anlatmak istedim.

Gelelim benim önerime…

Afyonkarahisar’da şehir merkezinde düğün yapacak olan aile sıradan nikah işlemlerinin yanı sıra (Sokak Düğünü yapacak olan aileler) Emniyet Müdürlüğünden bir dilekçe ile izin alarak düğünlerini sokakta yapıyorlar.

İlimiz merkezi haricinde kırsal kesimlerde ise bildiğim kadarı ile düğünleri olan aileler Jandarma’dan bir dilekçe ile izin alıyorlar.

Bence artık Afyonkarahisar Valiliği bir karar alarak düğün için başvuran ailelerden hem emniyette hem de Jandarma’da belli bir miktar harcırah alarak her sokak düğününe bir Polis veya bir Jandarma görevlendirmeli, düğünün başlangıcından sonuna kadar düğünde bir polis ekibi veya bir polis memurunun bulunması insanları silah konusunda caydırıcılığa sevk edecektir diye düşünüyorum.

Düğün sahiplerinden alınacak olan harcırah için vatandaşların itiraz edeceğini düşünmüyorum. Çünkü her aile düğünlerinin sükunet içinde olaysız bir şekilde bitmesini inanın hem jandarmadan hem polisten daha fazla isteyecektir.

Karar ilimiz yöneticilerinin…

Saygılarımla….

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.