Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Dinar’da “Kurban Bayramı Sunumu”

Dinar ilçesinde “Kurban Bayramı Sunumu” adlı seminer düzenlendi.

Dinar’da “Kurban Bayramı Sunumu”
38 views
24 Eylül 2014 - 23:21

Dinar Belediye Toplantı Salonu’nda, belediye veterineri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Arafat Cengiz tarafından verilen seminerde İslami şartlara uygun olarak kesme işlemleri, kurbanın sağlıklı olup olmadığının nasıl tespit edileceği ve kurbanın kesildikten sonra nelere dikkat edileceği gibi bazı konular anlatıldı.

Dinar Belediyesi veteriner hekimi Oğuz Başkaya, iyi bir kurbanlığın taşıması gereken özellikler ve hayvan kesilmeden önce yapılması gerekenler hakkında bilgi aktardı.

Kurban atıklarının akarsu, su kanalı, sokaklara ve çöp konteynırların dışına gelişi güzel atmamaları gerektiğini vurgulayan Başkaya, plastik çöp poşetlerine konularak çöp konteynırların iç kısmına bırakılması, kurbanlık hayvanların kesildikten sonra kan, iç organlar ve ette görülebilen değişikliklerle ilgili bilgileri slayt gösterisi ile anlattı.

Başkaya, şüpheli durumlarda “Alo Zabıta 153” ve belediye 353 6053 nolu telefonlar aranmak suretiyle veteriner hekim talebinde bulunulmasının vatandaşların sağlığı yönünden önemli olduğunu belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.