Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Dinar’da “gelir getirici fidan” çalışmaları

Dinar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Dinar’ın köylerinde gelir getirici badem fidanı etüt çalışmaları başladı.

Dinar’da “gelir getirici fidan” çalışmaları
24 views
13 Ekim 2014 - 14:14

Dinar Orman İşletme Müdürü Tuncer Yalçın, yaptığı açıklamada, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Etüt Proje Başmühendisliği ile ortaklaşa çalışma başlatıldığını belirterek, gelir getirici badem fidanı çalışmalarının 2014 yılı içinde ağırlıklı olarak Çöl Ovası olarak adlandırılan bölgede uygulanacağını söyledi.

2013 yılında Dinar’ın birçok köyünde uygulanan gelir getirici fidan çalışmalarının 2014 yılı için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun destekleriyle devam edeceğini ifade eden Yalçın şöyle konuştu:

“Yapılan arazi incelemesi ve ölçümlerin ardından dikim çalışmaları en kısa zamanda başlatılacaktır. Köylerden ekstra talep gelmesi halinde ise isteyen tüm köylerde çalışma yapılacaktır. Gelir getirici tür ağaçlandırması kapsamında arazinin, yörenin ve su kaynağına yakınlık durumuna göre başlıca meyve veren ağaçlarımızdan ceviz, badem, hünnap türleri dikilecek olup dikilen ağaçların bakımı 3 yıl işletmemizce yapılacaktır.”

Hane başına asgari 30-50 adet fidan dağıtımı yapılacağını ifade eden Yalçın, 3 yılın sonunda dikilen fidanların kura yoluyla dağıtılacağını bildirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.