Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Dinar’a Peyzaj bölümü açılmalı

Dinar’a Peyzaj bölümü açılmalı
31 views
18 Kasım 2014 - 16:51

Merkezi İsviçre’nin Zürih kentindeki Uluslararası İnterflora Derneği Bölge Sorumlusu Aziz Yılmaz, “Dinar, Başmakçı, Evciler ve Dazkırı’yı da kapsayan çok geniş bir bölgeye sahip. Bu nedenle Dinar Meslek Yüksekokulu’na peyzajcılık bölümünün açılması gerekir” dedi.

Bahçe düzenlemeleri ile ilgili Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Dinar Meslek Yüksekokulu’na Peuzaj ve Süs Bitkileri Bölümü’nün kurulması gerektiğini kaydeden Yılmaz, Dinar’ın çiçeği seven bir ilçe olduğunu belirtti.

İlçede peyzajcılığın alt yapısını oluşturacak şekilde eğitim almış insanların yetiştirilmesi gerektiğini savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

“İlçemizde her yıl 75 bin adet bahçe bitkisi fide şeklinde toprak ile buluşuyor. Ağaç ve süs bitkileri olarak ise 20 bin adet fidan toprağa dikiliyor. Dolayısıyla ilçede bulunan çiçek ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Son zamanlarda ülkemizde özel ev bahçeleri ve resmi kurumların bahçelerinde peyzaj çalışmalarının olduğunu görüyoruz. Ayrıca park ve bahçe çalışmalarında da peyzajcılığa ihtiyaç vardır. Dinar, Başmakçı, Evciler ve Dazkırı’yı da kapsayan çok geniş bir bölgeye sahip. Bu nedenle Dinar Meslek Yüksekokulu’na peyzajcılık bölümünün açılması gerekir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.