DOLAR 7,7948
EURO 9,4739
ALTIN 461,95
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 12°C
Çok Bulutlu
Afyon
12°C
Çok Bulutlu
Cts 13°C
Paz 13°C
Pts 12°C
Sal 9°C
YAZARLAR TÜMÜ

Demokrat Parti adaylarından esnafa ziyaret

Reklam
24.04.2015
40
A+
A-

Demokrat Parti 1.Sıra milletvekili adayı Dinçay Doğar, 5.Sıra milletvekili adayı Erdal Ünsoy ve DP il başkanı Gürcan Şensoy esnaf ziyaretlerine devam ediyor.

Demokrat Parti milletvekili adayları Afyonkarahisar esnafının sorunlarını itirazlarını, dinlemeye devam ediyor. Belediye çarşısından başlayarak Bedesten ve Uzun Çarşı esnafının misafiri olan DP’liler esnafın sorunlarını dinledi.

DP Heyetine piyasaların 10. Aydan itibaren tıkandığını iş yapamaz hale geldiğini ifade eden esnaf “Artık tıkandık. Eskiden biz mülk alır yaşlılığımıza birşeyler bırakırdık. Artık aldığımız mülkleri satarak acaba ayakta kalır mıyız diye mücadele ediyoruz. Geleceğimiz tehlikede ” dediler.

Fotoğrafının çekilmemesini ve adının yazılmamasını ifade eden bir vatandaş ise Dinçay Doğar’a “ Ben sizi yazılarınızdan tanıyorum. Dürüstlüğünüzü ve dobralığınızı herkes biliyor. Lütfen bilin ve sesim olun. Ben taşeron bir firma vasıtasıyla bir kurumda çalışıyordum. Sosyal medyadaki paylaşımlardan dolayı işimden atıldım. İşletme okudum. Kendimi geçmişin Doğu Almanya’sında gibi hissediyorum. Taşeron firma yetkilileri de benden memnun olduklarını ifade etmelerine rağmen baskı altında olduklarını ve sosyal medyadaki paylaşımlarımdan dolayı beni istemeyerek işten çıkardıklarını ifade ettiler. Ben bekârım ama aynı durumda evli olan arkadaşlar var. Onlar evlerine nasıl ekmek götürecekler, nasıl ev kirası ödeyecekler. Ne olur sesimiz olun” dedi.

Babası ile birlikte dükkan işleten bir bayan esnaf ise “Babamla birlikte çalışıyoruz. Demokrasi diyenler bize kafalarında yarattıkları Osmanlıdan bile geri bir Türkiye dayatıyorlar. Bu Türkiye’de bizim sitediğimizgibii, bezim kontrolümüzde yaşayacaksın diyorlar. Adına da yeni Türkiye diyorlar” demesi üzerine Dinçay Doğar “Nasıl bir Türkiye istiyorsun?” diye sordu. Genç esnaf “Benim olan, hepimizin olan, merkezinde tabanında, tavanında her yerinde insan olan bir Türkiye istiyorum. Ben üniversite mezunuyum. Babamla çalışıyorum. Tek çocuğum. Devlet kadrolarında iş istemiyorum, benim bize yetecek işim var ama üniversite arkadaşlarım mezun olmalarına rağmen beş yıldır işsizler. Ben böyle bir Türkiye istemiyorum. İki yıllık okulları küçümsemiyorum, sakın yanlış anlaşılmasın ama dört yıllık üniversite mezunları bile boşta iken iki yıllık mezunlar nasıl iş bulacak? Bu işlerin düzelmesi gerekir. Ben herkesin birbirini saydığı sevdiği, gençliğin siyasetçilere güvendiği bir Türkiye istiyorum. Kendimi güvende hissedeceğim Türkiye istiyorum. Açıkça yüzünüze söylüyorum, siz de seçimden seçime gelecekseniz, bizi dinleme yerine siz beni dinleyin diyerek bana kendinizi empoze edecekseniz ben sizin dayatacağınız Türkiye’yi de istemiyorum”dedi.

Genç bayan esnafın bu konuşması üzerine Dinçay Doğar da”Biz konuşan Türkiye, itiraz eden Türkiye’nin temsilciyiz. Benimde senin gibi birikmiş itirazlarım olduğu için siyasete girdim, sizin böyle duyarlı konuşmanızdan sonra çayınızı içmek zorunlu oldu” dedi. Fotoğraflarının çekilmemesini isteyen bayan esnaf Dinçay Doğar ile bir müddet başbaşa konuştular. Genç bayan esnafın dükkanından ayrılırken “Sen yaşıt benim de çocuklarım var. İnan bu son anlattıklarını DP Genel Başkanına ileteceğim. Ve sen bu son söylediklerinle bizim Yeniden Diriliş hareketimize inan ki yüz tane uzmanın görüş ve önerilerinden daha çok katkıda bulundun” dedi.

Basın mensuplarından Hasan Öğünç’ün “bayan esnafımız en son size ne söyledi diye sorması üzerine” Neler söylemedi ki… O söylenenleri dikkate almazsak anababa olarak da siyasetçi olarak da biz memlekette yaşamayalım, toplum içinde gezmeyelim. Bizler halkımızın ve gençliğimizin gerisinde kalıyoruz. Söyledikleri iktidar ve iktidar olmak istemeyen muhalefet ile ilgili idi. O kızımızın tespitleri çok doğru. Ailesi ile konuşacak ve ailesi izin verirse kendisini Bizim MKK’na, götüreceğim orada konuşturacağım. Vatandaşa biz kendimizi sunmayacağız. Bizi onlar üretecek, bizi seçmen üretecek.” dedi.

DSC_0885 DSC_0891 DSC_0915

Esnaflardan adaylara “AKP iktidar olduğundan beri kadrolarda sadece kendi yakınları, akrabaları, arkadaşları yer alıyor, ben bu yüzden işimi kaybettim. Sosyal medya paylaşımları bahane ederek işimden ettiler. Anayasayı kendi çıkarları doğrultusunda istedikleri yere çekiyorlar ve ben buna karşıyım, insan hayatının ön planda olduğu önemsendiği değişiklikler istiyorum. Biz ek iş olarak pazarcılık yapıyoruz 10 yıl önce günde bir buçuk milyar kazanıyorduk şimdi siftah yapınca şükür ediyoruz. Kazandığımız yetmiyor ailede beş kişi var, hepimiz çalışıyoruz yine de zar zor geçiniyoruz. Arz ve talep yok ekonomi bitik durumda. Çok değil 2 yıl önce 35 liraya aldığımız elbiseyi, ayakkabıyı şimdi 50 60 liraya alıyoruz her yıl gittikçe kötüye doğru gidiyoruz, çoğu arkadaşımız dükkanlarını kapatıp gittiler , kimi arazisini satıp ayakta durmaya çalışıyor, bizi bu hale getirenlere daha da kötüye çekmeye çalışanlara esnaflar olarak itirazımız var.” diyerek sorunlarını dile getirdiler.

Konfeksiyon esnafının Yeni Pazar yeri ile sorunlarını dile getirmeleri üzerine Dinçay Doğar “Yerinden mi memnun değiliz yoksa içindeki yapılanma veya yerleşme düzeninden mi memnun değiliz diye sordu. Esnafın sorunları anlatması üzerine “Açık söyleyeyim, yapılan binayı yıkmak milli israftır. Ama siz sorunlarımızı içerden nasıl düzelteceğiz derseniz o konuda yeniden yapılanma veya düzenlemeye, içinize sinecek çalışma ortamı sağlamaya gideriz. Yada farklı düşünceleriniz ve projeleriniz üzerinize çalışırız. Partilerimiz ayrı ama Belediye başkanıyla da peçe ile konuşmuyoruz, o da bu memleketin çocuğu.. O dört yıl daha başkan, sorunlarınızı iletmekten çekinmeyiz, gocunmayız, üşenmeyiz, çekinceniz varsa sorunlarınızı isim vermeden genel hatları ile başkana anlatırız, mesele kimin düzelttiği veya icat ettiği değil, mesele sizlerin huzur içinde çalışması, para kazanmasıdır. Siz de olan huzur hepimizin huzurudur. Sizin huzurunuz kentteki siyasete de yansır. Bir görüşme ile düzelecek sorunlardan sorun yumağı yaratmayız, sorun yumaklarından muhalefet veya iktidar çıkarmayız. İletişimle, diyalogla çözeriz. Biz siyasete de sorunların çözümüne de böyle bakarız. Kavgadan ve inatlaşmadan yana değiliz” dedi.

Bir konfeksiyon dükkanında esnafın toplu sorunlarını dinleyen DP adayları itirazlara “Sizin itirazlarınızı dile getirmek için aday olduk ve bu yoldan da vazgeçmeyeceğiz: Tek başımıza ses getiremeyiz ama siz arkamızda olduğunuz sürece biz ses getirmeye, sesiniz olmaya devam edeceğiz. Sizin sorunlarınızı kendimize dert edindik çünkü bu sorunlarla bizde karşı karşıya kalıyoruz bizde zorlanarak alışveriş yapıyoruz. Bu gün sizlerin konuşmalarından, samimi konuşmalarınızdan bizim ile ilgili baraj sıkıntıları var algısı yaratıldığını gördük. İnanın üzerimizde çok büyük algı yaratma ve aşağı çekme operasyonları var. Ben bu kentin çocuğuyum. Genel Başkanımız da bu kentin çocuğu. Afyonkarahisar Gültekin Uysal ile hepimizin itiraz ettiği mevcut sisteme itiraz etme, içimizden başbakan çıkarma fırsatı yakaladı. Biz kimseyle kavga etmeyiz, ama söyleyeceklerimizi de yapacaklarımızı da dobra dobra eğilmeden bükülmeden yaparız. Dikkat ettiyseniz ağzımdan hiç bize oy verin demedin. Çünkü biliyorum ki gönüller kazanılmadan, umut olmadan oy istenmez. Şu konuşmalarımızla, duruşumuzla, tavırlarımızla size güven verebildiysek oyunuzu alırız. Çünkü biz 1946’dan beri biliriz ki oy istenmez alınır. Memnuniyet ve güven çoğaldıkça oy istenmez oy alınır. Biz oylarınızı almaya talibiz, umut olmaya talibiz” diye yanıt verdiler.

Belediye çarşısındaki bir esnafın “Dinçay Doğar sen vebal altındasın diye bağırması üzerine esnafın dükkanına giren Dinçay Doğar “niye vebal altındaymışım diye sordu. Esnaf da Sende vebal altındasın, Gültekin bey de vebal altında. Çünkü siyasete girmemekle vebal altındasın. Gültekin Uysal da senin gibi adayları partiye kazandırmamakla vebal altında dedi””

Bunun üzerine Dinçay Doğar yanındaki DP il başkanı Gürcan Şensoy’dan üye kayıt formu isteyerek “Doldur şunu, vebali bölüşelim. Yok öyle bedavacılık. Taşın altına hepimiz elimizi sokacağız. ” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.