DOLAR 7,4762
EURO 9,0426
ALTIN 441,82
BIST 1.557
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon -2°C
Soğuk
Afyon
-2°C
Soğuk
Sal -2°C
Çar 1°C
Per 7°C
Cum 6°C
YAZARLAR TÜMÜ

Çorak alanlara dayanıklı türler belirleniyor

Reklam
31.08.2015
48
A+
A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı başlattığı proje kapsamında Behiçbey Fidanlığı’ndaki gen bankasından temin ettiği kavak ve söğüt türlerinin mevcut klonlarını deneyerek, çorak alanlara dayanıklı türleri belirlemeye çalışıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kurak ve yarı kurak alanlarda, yüksek taban suyunun etkisi sonucu meydana gelen tuzlulaşmanın toprağın kimyasal ve fiziksel yapısını bozduğunu, ürün verimini azalttığını veya yok ettiğini ifade etti. Tuzluluğun oluşmasında arazi yapısının da önemli bir faktör olduğunun altını çizen Bakan Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti: “Dere bitki örtüsü ile nehir kenarlarında bulunan tuzlu arazilerde ve zirai alanlarda tuzluluğa, kuraklığa dayanıklı türlerin tespiti önemli. Mevcut arazilerin değerlendirilmesinde ve ıslahında kullanılabilecek ağaç türlerinden biri de kavak türleridir. Bu alanlarda üretilecek kavak odun hammaddesinin yakacak ve sanayi odun hammaddesi olarak değerlendirilmesi mümkün.”

ÜÇ FARKLI SAHADA DENEME ALANLARI KURULDU

Kurak alanların geri kazanımının sağlanması için başlattıkları “Kuraklık ve Ekstrem Şartlara Dayanıklı Türlerin Tespiti ve Adaptasyonu Projesi” çerçevesinde, Behiçbey Fidanlığı’ndaki Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne ait Gen Bankası’ndan temin ettikleri kavak ve söğüt türlerinin mevcut klonlarını denediklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu uygulamayla tuzlu-alkali alanlara dayanıklı tür veya türleri belirlemeyi hedeflediklerini dile getirdi. Bunun sonucunda başarılı olacak türlerin, kurak alanların geri kazanılmasında kullanılacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, tuzluluğa ve ekstrem şartlara dayanıklı kavak ve söğüt klonlarının tespiti maksadıyla TİGEM’e bağlı Aksaray Koçaş ve Kırşehir Malya Tarım İşletmeleri ile Kırşehir Kocabey arazilerindeki üç farklı sahada deneme alanları kurduklarını söyledi.

120 TÜR KLON KULLANILDI

Projede 120 tür kavak ve söğüt klonu kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti: “Bu klonlardan alınan çelikler, köklendirilmesinin ardından üç farklı deneme alanına dikildi. Deneme sonucunda tespit edilecek başarılı türlerle, özellikle kuraklık, çoraklık ve suyun yetersiz olduğu alanlarda erozyonu önleyici ağaçlandırma çalışmalarında, rüzgar perdelerinde, hafif tuzlu, tuzlu ve alkali topraklarda yetiştirilebilecek kavak tür ve klonlarının tespitini hedefliyoruz.” Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca tespit edilecek bu türler ile arazi toplulaştırması yapılmış tarım alanlarında biyolojik mücadele ve arıcılığa katkı sağlanabileceğini vurguladı.

ARA RAPOR 2016’DA YAZILACAK

Projenin 2023 yılında sonuçlanacağını açıklayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, söz konusu proje kapsamında, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitü Müdürlüğü ve İç Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitü Müdürlüğü tarafından deneme alanlarında ölçüm gözlem ve kontrollerin yapılmasının yanında 2016 yılında ara raporun yazılmasının planlandığını da sözlerine ekledi.>>>Gazete3

kavak_proje_03 (1)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.