Afyonprestij I Afyon Haber I Sondakika Afyon – Afyonkarahisar

Cemal Eğretli Hoca yâd edilecek

Cemal Eğretli Hoca yâd edilecek
9 views
15 Mayıs 2015 - 0:39

Afyonkarahisar’ın yetiştirdiği önemli ilim adamlarından Hacı Cemal Eğretli Hocaefendi, İl Müftülüğü tarafından 28 Mayıs’ta düzenlenecek programla yâd edilecek.

Afyonkarahisar’da gezek kültürünün yaygınlaşmasını sağlayan, Fıkıh ve Sünnet çerçevesinde yaşantısıyla örnek olan Hacı Cemal Eğretli Hocaefendi, 28 Mayıs’ta İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenecek programla yâd edilecek. Cemal Eğretli Hocaefendi’nin mühim bir ilim adamı olduğunu belirten İl Müftüsü Burhan İşliyen, “Hacı Cemal Eğretli Hocaefendi, yollara, yıllara ve hatta nefsin engellerine meydan okuyarak, Hz. Peygamber (s.a.v)’in sünnetinden beslenip, insanların gönüllerine İslam nurunu akıtan âlimlerdendir. İlim öyle bir nehirdir ki; kolları her dönemde her yöreye ulaşmıştır. Bu nehrin Afyon’daki kollarından birisidir O. Afyon halkının ilme, sünnete, fıkha olan susuzluğunu gidermiş, Efendimiz(s.a.v)’in manevi terbiyesiyle yaşamış, ömrünü İslam’a adamış ve vefatının üzerinden seneler geçmesine rağmen hâlâ halkın üzerindeki tesiri sona ermemiş müstesna bir ilim adamıdır” dedi.

BİZİMLE AYNI CAMİLERDE SAF TUTTU

İşliyen, Eğretli Hoca’nın Afyonkarahisar’ın bir değeri olduğuna dikkat çekerek “Nice âlimler biliriz, severiz, hayatlarına hayranlık duyarız, fakat onlar ne bizim yaşadığımız yerlerde ne de bizim dönemimizde yaşamışlardır. Onları örnek almak, onlara benzemek bize zor gelir. Oysa Eğretli Hoca, bizim geçtiğimiz yollardan geçen, bizimle aynı camilerde saf tutan, aynı çeşmelerden su içen; kısaca bizden biridir. Ve çok değil, sadece yaklaşık bir asır önce Afyon’umuzda yaşamıştır. Onun sesinin yankıları hala kulaklarımızda, ayak izleri hala sokaklarımızda, yetiştirdiği talebeleri hala aramızdadır” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

acıbadem evden eve nakliyat
beykoz evden eve nakliyat