Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Büyükşehirlere örnek tesis

Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri bünyesinde hizmet veren Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Biyogazdan Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Büyükşehirlere örnek tesis
22 views
22 Eylül 2014 - 15:45

Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Yasen Çam Başkanlığında Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Kula ilçesi halkı ve Belediye teknik elemanlarının da bulunduğu heyet, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

Manisa iline yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi yapımı ve işletilmesi işi için ön bilgi alan heyete, Çevre Hizmetleri Birlik Müdürü Mehmet Durak, Çevre Yüksek Mühendisi Ercan Özcan ve Çevre Mühendisi Dilek Karaca tarafından bilgi verildi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile tesise teknik ziyarette bulunan heyete, Katı atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nin 2009 yılında işletmeye alındığı, Birliğe üye 48 Belediyenin yanı sıra İl Özel İdaresine bağlı köylerin çöplerinin de tesiste düzenli depolama yöntemiyle bertaraf edildiği aktarıldı. Heyete, 2012 yılı Mayıs ayından itibaren ise çöplerin düzenli depolanması sırasında oluşan biyogazdan 2,00 MW/ saat elektrik enerjisi üretimi yapıldığı ve bu sayede yaklaşık 8.000 hanenin elektrik sarfiyatının karşılandığı belirtildi.

Ayrıca düzenli depolama sahalarının işletmeye alınması ile birlikte, çöplerin vahşi depolanması sonucu oluşan olumsuz çevresel etkilerin minimize edildiği, çöp sızıntı sularının yeraltı ve yerüstü sularına karışmasının engellenerek arıtıldığı, oluşan metan gazının atmosfere salınımının engellenerek elektrik üretiminde değerlendirildiği bilgisi verildi.

Teknik geziye katılan heyet tarafından tesis alanının çok iyi seçilmiş olduğu ve tesis işletmesinin önemli olduğu vurgusu yapılarak duydukları memnuniyet dile getirildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.