DOLAR
17,9359
EURO
18,2793
ALTIN
1.022,97
BIST
2.750,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
°C
Afyon
°C
°C
°C
°C
°C

Bozdağ’dan seçim barajı açıklaması

Bakan Bozdağ: “(Seçim barajının kaldırılması yönündeki bireysel başvuruyu, Anayasa Mahkemesi’nin genel kurul gündemine alması) Gündemine alamaması lazım. Çünkü kanunlara karşı bireysel başvuru yolu ile iptal talebinde bulunulamaz. Yargı yolu tüketilmeden herhangi bir konu, bireysel başvuru yolu ile Anayasa Mahkemesi’ne götürülemez”

Bozdağ’dan seçim barajı açıklaması
20.12.2014 20:00
0
A+
A-
“Biz barajlarla ilgili görüşümüzü aylar öncesinden ortaya koymuşuz. Bizim barajlar konusunda bir endişemiz, bir sıkıntımız, dün de olmadı, bundan sonra da olmayacaktır. Ama biz seçime giderken, bir proje olarak, bir senaryo olarak konu gündeme gelirse, her türlü projeye karşı çıktığımız gibi böyle bir projenin karşısında, hukukun, milletin iradesinin yanında durmayı kendimiz için biz vazife addederiz”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim barajının kaldırılması yönündeki bireysel başvuruyu, Anayasa Mahkemesi’nin genel kurul gündemine almasına ilişkin, “Gündemine alamaması lazım. Çünkü kanunlara karşı bireysel başvuru yolu ile iptal talebinde bulunulamaz. Yargı yolu tüketilmeden herhangi bir konu, bireysel başvuru yolu ile Anayasa Mahkemesi’ne götürülemez” dedi.

Bakan Bozdağ, AK Parti Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığı’nın, Afyon Lisesi konferans salonunda düzenlenen, 5. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 2012 yılının Eylül ayında dönemin başbakanı, bugünün Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir demokratikleşme paketi açıkladığını anımsatarak, paketin maddelerinden birinin de seçim barajına ilişkin olduğunu anlattı.

Erdoğan’ın, “Biz barajın sıfırlanmasına, dar bölge, sıfır baraj seçim sistemine varız. Yok, biz buna yokuz, diyorsanız 3’lü, 5’li daraltılmış bölge, yüzde 5 barajlı seçim sistemine de biz varız. Yok biz buna da yokuz, diyorsanız mevcut sistem var, biz ona da varız, hangisini istiyorsanız ona varız” şeklinde ifadelerinin olduğunu hatırlatan Bozdağ, o zaman ne CHP, ne MHP, ne de HDP’nin bu çağrıyı görmediğini, görmek istemediğini, tartışmadığını ve böylelikle de milletin gündeminden düşmesini, unutulmasını istediklerini ifade etti.

Bozdağ, birdenbire Anayasa Mahkemesi’nin gündemine, seçim barajının farklı bir usül ile geliverdiğini ve CHP’nin hemen buna sarıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP, ‘Yahu bu iyi bir şey olur’ dedi, HDP’si de aynı şeyi söylediler. Peki biz size çağrı yaptık, mahkemeye gitmeden çözelim, dedik. O zaman neden demediniz? Evet, yanaşmadılar. Neden, çünkü Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru, buradan çok net söylüyorum, 2015 seçimlerine dönük siyasal bir projedir. Bu projeyi işleme koyup AK Parti’nin yolunu, önünü kesmek istiyorlar. Biz barajlarla ilgili görüşümüzü aylar öncesinden ortaya koymuşuz. Bizim barajlar konusunda bir endişemiz, bir sıkıntımız, dün de olmadı, bundan sonra da olmayacaktır. Ama biz seçime giderken, bir proje olarak, bir senaryo olarak konu gündeme gelirse, her türlü projeye karşı çıktığımız gibi, böyle bir bir projenin karşısında, hukukun, milletin iradesinin yanında durmayı kendimiz için biz vazife addederiz.”

‘Seçime 1 yıl kala, seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, o seçimde uygulanamaz’ diye kural olduğunu dile getiren Bozdağ, “şöyle devam etti:

“Niye konuyor, çünkü parlamento çoğunluğu elinde olan, kanunu değiştirip seçime giderken kendi lehine avantaj sağlamasın diye, bu maksatla konuyor. Mahkeme kararları ile avantaj sağlasın diye bir hüküm de yok. Ama bakın 6 ay önce bir dava açılıyor, bu davaya başka alanlardan, bugün bir gazetede  var, uluslararası bazı çevrelerle de bu konunun görüşüldüğü söyleniyor, sonra Antalya’da bir toplantı, sonra bireysel başvuruya bakan Anayasa Mahkemesi’nin ilgi bölümü bunu gündemine alıyor. Gündemine  alamaması lazım. Çünkü kanunlara karşı bireysel başvuru yolu ile iptal talebinde bulunulamaz. Yargı yolu tüketilmeden herhangi bir konu, bireysel başvuru yolu ile Anayasa Mahkemesi’ne götürülemez. Bunlar benim sözüm değil, bunlar anayasa ve yasamızın bireysel başvuru ile ilgili koyduğu kurallardır. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bireysel başvurularla ilgili başvuru görüşme yapamaz. Bu benim sözüm değil, anayasanın sözü. Ama maalesef bireysel başvuru geliyor oraya, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na gündemi taşıyorlar.  Anayasa Mahkemesi’ne, Anayasaya aykırılık iddiasında bölüm bulunabilir mi bulunamaz mı? Bunun için görüş soruluyor. Kanun tasarısı parlamentoya geldiğinde bu konuda bölüme bakan, Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuruya bakan bölümünün anayasaya aykırılık iddiası ile bir kanun hükmünü genel kurula taşımasına imkan veren bir düzenleme vardı ama komisyonda bu çıkarıldı. Yasa koyucu bu yetkiyi vermiyor. Genel kurul böyle bir karar aldığı zaman, Anayasayı çiğneyerek bir karar almış olacak.”

Her seçim döneminde oyunların ve hilelerin olduğunu öne süren Bozdağ, “Seçime dönük, vatandaşın iradesini etkilemeye dönük pek çok planlar yapılıyor. Şimdi başka bir plana birileri Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesini alet etmek istiyorlar, ben eminim ki Anayasa Mahkemesi, anayasaya ve hukuka sahip çıkacak ve bu projeye, hayır, cevabını ortaya koyacaktır. Çünkü anayasa, çok açık, çok net bir şekilde ortadadır. Ama karar ne olursa olsun, AK Parti, Allah’ın izni ile 7 Haziran 2015 seçimlerinde, kim hangi projeyi devreye koyarsa koysun, milletimizin ak ve helal oyları ile yeniden tek başına güçlü bir şekilde iktidar olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.