Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Bozdağ Afyon’da operasyonları değerlendirdi

Bozdağ Afyon’da operasyonları değerlendirdi
19 views
20 Aralık 2014 - 17:41

Adalet Bakanı Bozdağ: “Karar henüz bakanlığımıza gelmedi. Karar, Adalet Bakanlığına geldikten sonra Adalet Bakanlığı bu kararla ilgili yasal çerçevede yapması gereken neyse onu yapacaktır”
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: “Hiç kimsenin suç işleme hakkı yok, hiç kimsenin tuzak kurma, kumpas kurma hakkı yoktur”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından İstanbul merkezli ”paralel yapı” soruşturması kapsamında Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ilişkin, “Karar henüz bakanlığımıza gelmedi. Karar, Adalet Bakanlığına geldikten sonra Adalet Bakanlığı bu kararla ilgili yasal çerçevede yapması gereken neyse onu yapacaktır” dedi.

AK Parti Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığının 5’inci Olağan Kongresi’ne katılan Bozdağ ile Orman ve İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kongrenin yapıldığı Afyon Lisesinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, bir gazetecinin, Gülen hakkındaki yakalama kararı ve kırmızı bülten konusuyla ilgili sorusu üzerine, kırmızı bültenin idari tasarrufla çıkartılan bir belge olmadığını söyledi.

Bunun, yasalar çerçevesinde, sadece hakim ya da mahkeme kararıyla çıkarılmasının söz konusu olduğunu belirten Bozdağ, “İstanbul’da, Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği bir yakalama kararı var. Karar henüz bakanlığımıza gelmedi. Karar, Adalet Bakanlığına geldikten sonra Adalet Bakanlığı bu kararla ilgili yasal çerçevede yapması gereken neyse onu yapacaktır. Şu anda bakanlığımıza henüz gelmiş değil. Gelirse bakacağız” diye konuştu.

Bozdağ, kırmızı bülten sürecinin nasıl işleyeceği sorusuna, “Hakim veya mahkeme, kararı Adalet Bakanlığına ilettikten sonra Adalet Bakanlığı bunu ilgili yerlere yazıyor. Ondan sonra da idari süreç, mahkeme kararı doğrultusunda yerine getiriliyor” yanıtını verdi.

Eroğlu ise kararın mahkemeye ait olduğunu bildirdi.

Mahkemenin kararının yerine getirileceğini ifade eden Eroğlu, “Hiç kimsenin suç işleme hakkı yok, hiç kimsenin tuzak kurma, kumpas kurma hakkı yoktur” dedi.

Twitter’da “Fuat Avni” müstear ismiyle paylaşımlarda bulunan kişiyi arama çalışmalarının sorulması üzerine Eroğlu, “Hükümet bakıyor, şu anda çalışıyor, bulamadı” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Bozdağ, Afyonkarahisar'da

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.