streaming voirfilm

Afyon | Afyon Haber I Sondakika Afyon – AfyonPrestij.com

mobil onay banko kuponlar

Boldav Sandıklı Yaren Meclisine katıldı

Boldav Sandıklı Yaren Meclisine katıldı
15 views
15 Mart 2016 - 15:09

Başta Belediye Başkanımız ve Kaymakamımızla birlikte bir otobüs dolusu Bolvadin’li,05 Mart 2016 Cumartesi günü saat 13.30’da büyük bir heyecanla yola koyulduk. Sandıklı Kültür Evini ziyaret edeceğiz, incelemelerde bulunacağız, Bolvadin’de de benzer bir uygulama için müzakere edeceğiz, kafa yoracağız diye bir plan yaptık.

Sandıklı’ya gelince önce Esnaf ve Sanatkarlar Odasının sergi ve müzesini gezdik. Unutulmaya yüz tutmuş saraç, bakırcı, semerci, demirci, dülger ,keçeci, berber, terzi gibi esnafları temsil eden fiğürler, malzemeler ve kullandıkları eşyalarla birlikte zamanımızda kullanılmayan  eski model radyo, televizyon, plak, saat, ütü, bakır kap, salıncak, yayık, çıkrık, at arabası, öküz kağnısı, halı, kilim, vb. eşyalar ve el yazması kitaplar epeyce dikkatimizi çekti. Büyük bir emek ve gayretle toplanan ve sergilenen bu malzemeler, Sandıklı’nın  geçmişi kadar bölgenin ve ülkenin de, nereden nereye geldiğini  gösteriyor. Maziyi ayaklarımıza getiriyor. Bu işe gönül veren ilgili ve yetkililere teşekkür ederek çarşıya geldik.

Bir kaç saat serbest zaman kullandıktan sonra, Sandıklı Kültür ve Sanat Evi’ne gelmeye başladık. Kıraathanesinde biraz yorgunluk attıktan sonra  bizi belli bir sıra dahilinde(hanımlar ve çocuklar önce, ak saçlılar,mülki , idari amirler ve gençler daha sonra olmak üzere) bir seremoni halinde yaren meclisine girdik. ”Önce selam, sonra kelam” kuralı gereğince başta Yaren Ağası olmak üzere, Yaren Çavuşu eşliğinde hazirunu tek tek selamladık, selamımıza karşılık aldıktan sonra Çavuş’un belirlediği yerlerde saf tutmaya başladık. En son misafir de girdikten sonra Ağa’nın buyur etmesiyle yerlerimize oturduk. Çavuş’un, Ağa’dan aldığı izin  sonunda “Yaren Gecesi” başladı.

Program ,önce saz ekibi eşliğinde yöre ve bölge türküleri ile başladı. Bunu orta oyunları, yarışmalar, kılıç kalkan ekibi gösterisi  ve halk oyunları takip etti. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Bazen gülmekten kırılıp geçtik, bazen “yer darlığından” oynayamayanlara ,şahit olduk. Programda gönüllülük esas olduğu için bir olumsuzluk da yaşanmadı. Yaren Çavuşu, maşaallah tek kişilik ordu gibi, mizahı içinde barındıran ciddiyet ve insicam içinde büyük bir titizlikle programı yönetti. Gece yarıyı bulunca ,bizim tekrar yola çıkacağımız da düşünülerek programı bitirdik. Fakat yaşamadan böyle bir programın anlatılamayacağını bilmenizi isteriz.

Yaklaşık 30 yıldır Ankara’da Bolvadin’in tanıtılması, Bolvadinliler arasındaki dayanışmanın sağlanması için kültürel etkinlikler yapan,Bolvadin dışında yaşayan  ya da öğrenim gören hemşehrilerine rehberlik etmeye ve yardımcı olmaya çalışan,BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOL-DAV) olarak, başta Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ekrem ÇAVUŞ , Yaren Çavuşu Ahmet NAYAN ve SAN-DER Kurucu Üyesi Ahmet MEZGİL olmak üzere bizi misafir eden tüm Sandıklı’lı hemşehrilerimize ve yarenlere, teşekkür ediyoruz.

Bu programa bir teşekkür olarak, Vakıf Başkanımız Yahya PEKTAŞ tarafından akrostiş tarzında  yazılan TEŞEKKÜR isimli şiiri arz ediyoruz.

12814069_1032026150202059_3897951882264615045_n 10419448_1032036806867660_1532817663805531028_n 10308359_1032024830202191_2350515310624857372_n

TEŞEKKÜR*

Sandıklı’nın kültürünü yaşatan,

Ağa’ya, Çavuş’a,  Yaren’e selam.

Nesli, milli tarih ile kuşatan

Dost kardeş hepsine ,candan ihtiram.

Isınan gönüller kabardı, coştu,

Kalbden kalbe giden yollar ne hoştu,

Lal olan dilimiz söze kavuştu,

Ilgıt ılgıt esen rüzgara ne gam.

Yaren meclisinde edep erkan var,

Ahilik, yiğitlik insanı sarar,

Renkli tarihimiz gönüle akar,

Ele, bele, dile hakim ol tamam.

Nerde ne olacak önceden belli,

Makam mevki yok bak ne bereketli,

En başta Çavuş’un dili kuvvetli,

Canlar birlik olur, her sabah akşam.

Liyakatli, becerikli yarenler,

İşleri kültüre vermektir değer,

Sırayla dökülür onlarca hüner,

İnler gönül teli, her taraf bayram.

Nakış nakış işli, adet gelenek,

Eh oyun içinde olsa da kötek,

Tarih dile gelir, şenlenir dernek,

Eli, gönlü açık olmaya devam.

Şen şakrak bir gece, bitsin istenmez,

Eller şişer, sırtlar pişer çoğu kez,

Kalkar ancak ötmez, ben gibi çömez,

Kalır kubbede hoş sada ve kelam.

Ülkemin insanı, maya tertemiz,

Razıdır haline, olsa da aciz,

En iyiyi bulacaktır şüphesiz,

Dağılacak kafadaki istifham.

Ediyoruz yarenlere teşekkür,

Ricamız yerine geldi çok şükür,

İnşallah Bolvadin, bu günü görür,

Zeval bulmasın hiç, yarenim, ağam.

10 Mart 2016,Ankara

Yahya PEKTAŞ

*Akrostiş olarak yazılan bu şiirin dizelerindeki ilk harfler bir araya getirildiğinde “SANDIKLI YAREN MECLİSİNE TEŞEKKÜR EDERİZ” ifadesi bulunur.

www.afdah1.com/

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

acıbadem evden eve nakliyat
beykoz evden eve nakliyat