Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Bin 500 yıllık tarih restore edilecek

Bin 500 yıllık tarih restore edilecek
23 views
04 Kasım 2014 - 17:03

Kütahya’da 5. yüzyılda Bizanslılar tarafından yaptırılan, Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanlılar tarafından da onarımı yapılarak kullanılan tarihi Kütahya Kalesi’nin, restorasyonu gerçekleştirilecek.
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve encümen heyeti üyeleri, kalenin restorasyonu için İzmir Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte toplantı yaptı.
Saraçoğlu, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Kütahya Kalesi’nin restorasyonunun belediyenin vizyon projeleri arasında yer aldığını söyledi.
Kalenin, çevre düzenlemesi, aydınlatma ve burçların onarım çalışmalarının yapılacağını belirten Saraçoğlu, şöyle konuştu:
“Kütahya Kalesi, sahip olduğu 72 burçla Türkiye’de ikincidir. Bu bağlamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde her türlü girişimlerde bulunulacak. Kalenin, kapsamlı bir şekilde restore ettirilmesi için gerekli olan jeolojik ve jeoteknik raporların hazırlanmasına yönelik karar alındı. Bu kapsamda, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, İzmir Röleve ve Anıtlar Kurulu ile belediyemizden yaklaşık maliyete ilişkin komisyon kurulması ve bu müdürlüklerden görevlendirme yapılması kararlaştırıldı.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.