Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

BİK Şubeleri Defter tasdik edecek

Basın İlan Kurumu yeni bir düzenleme ile Kurum şube müdürlüklerine defter tastik yetkisi verdi.

BİK Şubeleri Defter tasdik edecek
30 views
25 Aralık 2014 - 19:52

Yapılan açıklamada gazetelerinin adı geçen defterlerin tasdik işlerinde karşılaştıkları zaman ve mali kayıpların önlenmesi amaçlandığı belirtildi.

Basın İlan Kurumu’nun Açıklaması şu şekilde;

Kurumumuzun teşkiline dair 195 sayılı Kanunun 34 ve 36 ncı maddelerine dayanılarak düzenlenen 67 sayılı Genel Kurul Kararının 29 uncu maddesinin tadiline ilişkin, Kurumumuz Genel Kurulunun Mayıs/2014 ayındaki toplantısında alınan 30 Mayıs 2014 tarihli ve 202 sayılı karar, Resmi Gazetenin 08 Haziran 2014 tarihli ve 29024 sayılı nüshasında yayımlanmış bulunmaktadır.

Söz konusu kararla, Basın İlan Kurumunun teşkiline dair 195 sayılı kanun uyarınca yayınlanacak ilan ve reklamlar ile bunları yayınlayacak mevkuteler hakkındaki 67 sayılı Genel Kurul kararının 30 uncu maddesinde isimleri belirtilen ve resmi ilan yayını ile ilgili gazetelerin tutmakla mükellef bulunduğu “Kağıt Ambar”, “Baskı”, “Bayi ve İade” ile “Abone” defterlerinin onay işlemlerini yapmaya, noterlerin yanı sıra Kurum şube müdürlükleri ve Valilikler veya Kaymakamlıklar da yetkili kılınmıştır. Bu düzenleme ile ilgili gazetelerinin adı geçen defterlerin tasdik işlerinde karşılaştıkları zaman ve mali kayıpların önlenmesi amaçlanmıştır.

Adı geçen defterlerin nitelikleri ile onay işlemlerinin usul ve esaslarını belirleme yetkisi, Kurumumuz Yönetim Kuruluna verilmiştir. Nitekim Yönetim Kurulu 12 Aralık 2014 tarihli toplantısında anılan defterlerin nitelikleri ile onay işlemlerinin usul ve esaslarını belirlemeye yönelik olarak hazırlanan Tutulması Zorunlu Defterler Tebliğini kabul ederek bu tebliğin vakitlice ilgililerine ulaştırılmasını kararlaştırmıştır.

Tebliğde yer alan düzenlemeler ile Kurum şubesi veya Valiliklerin görev alanlarındaki resmi ilan yayını ile ilgili gazetelerin tutmakla mükellef bulunduğu yukarıda adı geçen defter uygulamaları için kolaylık sağlamak üzere ilave seçenekler oluşturulmuştur.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.