Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

Basına saldırı, hakaret arttı, endişe duyuyoruz

Basına saldırı, hakaret arttı, endişe duyuyoruz
5 views
04 Mayıs 2015 - 15:45

Afyonkarahisar Gazetecileri Yardımlaşma Derneği (AGD) Başkanı ve Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Abdioğulları, son günlerde basına yönelik yapılan şiddet ve hakaretleri kınadıklarını söyledi. Abdioğulları, gelişmelerin endişe verici olduğunu belirti.

Abdioğulları, “Son iki örneğe baktığımızda, yani Aksaray Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Parıltı’nın, sadece görevini yaptığı için bir gazeteci arkadaşımıza yumruk atıp küfür etmekte bir sakınca görmediğini, diğer yandan CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve Aykut Erdoğdu’nun yine bir TV’nin kadın program müdürüne hakaret ettiklerini öğreniyoruz. Yine bazı medya guruplarına akredite uygulanarak programlara alınmadığını öğreniyoruz. Bu gelişmeleri, ülke demokrasimiz ve basın özgürlüğü açısından üzüntüyle ve endişeyle karşılıyor, her fırsatta medyaya sözlü veya fiili saldırıyı mubah gören her türlü anlayışı da şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Basın özgürlüğünün, sadece basın kuruluşlarının ya da gazetecilerin özgürlüğü değil, halkın haber alma özgürlüğü olduğunu belirten Abdioğulları, bunun da demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu dile getirdi. Halkın gerçekleri öğrenme, haber alma ve bilgi edinme hakkı olan basın özgürlüğüne değinen Abdioğulları, “Günümüzde Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nun bazı maddeleri ifade özgürlüğünü kısıtlayan hükümler içermektedir. Meslektaşlarımız yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanmaktadır. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması gerekmektedir. Basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması, hepimizin önceliği olmalıdır.” diye konuştu.

Abdioğulları, Türkiye’nin, uluslararası raporlara bakıldığında basına yönelik karnesinin zayıflarla dolmaya başladığını, ülke içinde hemen her gün gazeteciye yönelik keyfi hakaret ve şiddet ortamının alışkanlık haline geldiğini anlattı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.