Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Başarılı bir yangın sezonu oldu

Başarılı bir yangın sezonu oldu
22 views
08 Kasım 2014 - 17:30

Isparta Orman Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci, Afyonkarahisar’ın Dinar, Başmakçı, Dazkırı ve Evciler İlçeleri genelinde orman yangınlarının yüzde 20’sinin yıldırım, yüzde 80’i ise insan kaynaklı olup, çoğunlukla ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklandığını bildirdi.

Değirmenci, yaptığı açıklamada, 2014 yılında önceki yıllar itibari ve bir önceki yıla göre yangın sayısı ve yangından zarar gören ormanlık alanın azaldığını söyledi.

Son 5 yılın ortalaması 86 orman yangını iken bu sayının 2014 yılında yüzde 19 azalarak 70 adet olarak gerçekleştiğini belirten Değirmenci, şöyle devam etti:

“Afyonkarahisar’ın Dinar, Başmakçı, Dazkırı ve Evciler ilçeleri genelinde son 5 yılın ortalaması 6 orman yangını iken bu sayı 2014 yılında yüzde 17 azalarak 5 adet olarak gerçekleşmiştir. Dinar, Başmakçı, Dazkırı ve Evciler İlçeleri genelinde orman yangınlarının yüzde 20’si yıldırım, yüzde 80’i ise insan kaynaklı olup, çoğunlukla ihmal dikkatsizlikten (piknik ateşi, anız yakımı, sigara, avcı ve çoban ateşinden) meydana gelmiştir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.