DOLAR 7,4670
EURO 9,0722
ALTIN 443,72
BIST 1.565
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon -1°C
Sisli
Afyon
-1°C
Sisli
Per 7°C
Cum 7°C
Cts 9°C
Paz 9°C
YAZARLAR TÜMÜ

BALANS AYARLARI

Halil Şahin
ÖZGEÇMİŞ Halil Şahin İzmir İli, Dikili İlçesi, Bademli Köyü 1949 doğumlu. Evli ve 1Çocuk sahibi. Ortaklar İlköğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Anadolu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği, Çapa Öğretmen Yetiştirme Merkezi İlköğretim Müfettişliği mezunu olarak; İlkokul Öğretmenliği ve yöneticiliği, Sosyal Bilgiler ve Coğrafya Öğretmenliği ile orta öğretim yöneticiliği ile İlköğretim Müfettişliğinde geçen 39 yıl eğitim alanında devlet memuriyeti yaptı. 1964 yılından bu güne gelesiye değin Aydın’da ‘Yeni Kıroba’ ve ‘Söke Ekspres’, İzmir’de ‘Adalet’, ‘Ege Ekspres’, ‘Demokrat İzmir’ ve ‘Yeni Asır’ ile ‘Dikili Genç Haber’; Adana’da ‘Kozan Hürses’, Kahraman Maraş’ta ‘Haber’, Konya’da ‘İlerici Akşehir’, Afyonkarahisar’da ‘Türkeli’, ‘Kocatepe’, ‘Afyon’da Haber’, ‘Elçi’, ‘Sultandağı Ses’, ‘Sözcü’, ‘Kadınana’, ‘Görüntü’ gazetelerinde muhabirlik, köşe yöneticiliği, köşe yazarlığı, İdare ve Genel Yayın Danışmanlıkları yaptı. Kurduğu bir Ltd şirket aracılığıyla da Afyonkarahisar’da basılıp idare edilen, fakat İç Ege’de satış ve dağıtımı yapılan ‘İç Ege’ adlı bölge gazeteciliği denemesi yaptı. Afyonkarahisar Belediyesi ‘Belediye Radyosu’ ile ‘Armoni fm’ ve Dikili’de de ‘Genç Radyo fm’ de radyo programlarıyla hizmet verdi. İlksan, Töb-Der, DES, Temsen’de eğitim alanında, Afyon Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilik alanında, ADD’de de sosyal alandaki mesleksel dernekçilik ve sendikacılık etkinliklerinde çalışmalar yaparken Denetim Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ile Onur Kurulu üyeliklerinde bulundu. Afyonkarahisar’da Kumartaş Köyü Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu. MEMKO Tüketim Koooperatifi’nin kurucu üyeleri arasında bulunarak yönetim kurulunda aktif olarak çalıştı. Halen ürettikleri evlerinde oturmakta olduğu Milli Eğitim Mensupları Yapı Kooperatifi’nde de Denetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. ADD Afyonkarahisar Şubesi Başkan Yardımcısı görevini sürdürür iken 17 Kasım 2006 tarihinde görevlendirildiği İşçi Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nı, 11 Aralık 2006’da gerçekleştirdiği İl Kongresi ile seçilmiş başkan olarak sürdürmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhurbaşkanı seçememesi sonucu gidilen Genel Seçimlerde Milletvekili adayı olabilmek için, yasa gereği 07.05.2007 tarihinde İl Başkanlığı görevinden ayrıldı. Genel seçimlerde Afyonkarahisar Milletvekili Adaylığını müteakip, ardından gelen Yerel Seçimlerde de İzmir İli, Dikili İlçesi İşçi Partisi Temsilciliğini üstlenerek, aynı ilçeden İl Genel Meclisi Adayı oldu. Bu arada sahipliğini ve kuruculuğunu yaptığı Uşak Özel Gülen Aydede Anaokulu’nun Müdürlüğü’nü de 2 yıl sürdürdükten sonra, bir süre internet köşe yazarlığı da yaptı. O şimdi emekli yaşamını sürdürmektedir.
10.10.2014
61
A+
A-

Bugüne değin uygulamalar göstermiştir ki, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en hassas olduğu konu, ulusal birlik ve laikliktir. TSK, Türkiye Cumhuriyetinin ulusalcı ve laik niteliğinden hiç taviz vermemiş ve karşıt eylemlere duyarsız kalamamıştır.

Atatürk’ün, 1936’dan sonra fiilen devlet yönetiminden çekilmesiyle, Kemalizm’e balans ayarı yapmaya kalkışanlara karşı 28 Şubat sürecinde, dönemin güçlü komutanı Çevik Bir’in deyişiyle, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından siyasete balans ayarı yapılmış ve laiklik karşıtı eylem ve faaliyetlerin odağı olan siyasi partilerin önü kesilmiştir.

Ne yazık ki; “devlet kuran parti” söylemini dilinden düşürmeyen bir parti ile Türk milliyetçiliğini kimselere bırakmayan bir başka partinin genel başkanlarının aymazlığı sonucu devleti ele geçirip millete musallat oldular. Daha sonrasında da Anayasa Mahkemesinin kararıyla laiklik karşıtı eylem ve faaliyetlerin odağı haline geldiği tescil edilmesine rağmen, yandaşı basın ve yandaş çevrelerin de birlikteliğiyle, Türk Silahlı Kuvvetlerine olan düşmanlıklarına adeta hız kazandırmışlardır.

İktidara gelir gelmez; Türk Silahlı Kuvvetleriyle hesaplaşabilmek ve 28 Şubat sürecinde kendi siyasetlerine yönelik uygulamaya konulan balans ayarının rövanşını almak, Türk Silahlı Kuvvetlerini etkisiz hale getirmek ve Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinde balans ayarı yapabilmek için dört elle Avrupa Birliği ipine sarıldılar.

Avrupa Birliği’ne girmek için yoğun çabayla; demokratikleşme adı altında yasal düzenlemeler yaparak, TSK‘nın siyaset üzerindeki etkilerini azaltıp, Türk siyasetindeki sivil ve asker dengesini, siviller lehine değiştirmişlerdir.

Demokrasinin gereği olarak, askerin siyaset üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak bahanesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratacak ve küçük düşürecek davranışlardan sakınılacağı yerde; geçmişte kalan ve hayata geçirilmeyen eğitim erekli darbe planlarından, mağdurları oynayarak siyasal getirim sağlamaya kalkışmaktadırlar.

Asker Darbeyi kötüleyerek Sivil Darbe yapanların üzüm yemek yerine bağcıyı döverek, şuur altına yerleşen ve bir kin haline gelen Türk silahlı Kuvvetlerinden öç alırcasına, bu darbe planları iddialarından yararlanmaya çalışmak; ülkemize, devletimize ve ulusumuza yapılan en büyük kötülük değil mi?

İktidar yanlısı olup, kendisini “Türkiye’nin en iyi gazetesi” olarak lanse eden ve çok basan gösterilen bir gazete; 29.01.2010 tarihli nüshasının ilk sayfasında, iri puntolarla, “Nizamiye Ayarı” başlığına yer vermiş.

Hepinizin de tahmin edebileceği gibi; gazetede yer verilen bu başlık, 28 Şubat sürecinde siyasete yapılan balans ayarını hatırlatıyor ve ona gönderme yapıyor.

Şuur altına yerleşen kin o denli derin ki, söküp atamıyorlar bir türlü!

Bir baş vezirin ağzından ifade edilen “ kindar nesiller yetiştirmek!” ne anlama geliyor?

Balans ayarına gönderme yapacak şekilde, “Nizamiye ayarı” başlığını atarak, çoktan emekli olmuş olan bir kadronun, haklı veya haksız yapmış olduğu bir eylemi anımsatarak, kurum olarak TSK’yı yıpratmanın kime ne faydası vardır bilinmez.

Tüm bunlara rağmen yaklaşık yarım yüzyıldır, her fırsatta TSK ile hesaplaşma içine girildiği besbelli. Aynı milletin çocuklarını, aynı dinsel inanç mensuplarını, çeşitli terör adları altında ayrıştırarak birbirleriyle çatışma kargaşası yaratıp, daha sonrasında da TSK’yı bu bataklığa sokarak kimi kimlere kırdırmağa kalkıştıklarını hala anlayamadınız mı?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.