Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Bakanlıktan onay çıkmadı

Bakanlıktan onay çıkmadı
212 views
01 Temmuz 2014 - 12:39

Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, kapanan Anadolu Öğretmen Lisesi’nin Anadolu Lisesi olarak hizmet verileceğini söyledi. Yalçın, fen veya sosyal bilimler lisesi kurulmasını arzu ettiklerini ancak bakanlık tarafından kabul edilmediğini belirtti.

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, okul çeşitliliğinin azaltılması konusunda Anahaber Gazetesine bilgiler verdi. Anadolu Öğretmen Liselerinin Türkiye genelinde kapandığını ve Afyonkarahisar’daki Öğretmen Lisesinin de Anadolu Lisesine dönüştürüldüğünü belirten Yalçın, Anadolu Öğretmen Liseleri için geçmiş yıllardan beri yapılan çalışmalar doğrultusunda lise türlerini azaltmaya yönelik planlamada Türkiye genelinde Öğretmen Liselerinin, Anadolu Lisesine dönüştürüldüğünü belirtti.

3 adet Fen Lisesi var

Artık sınıflandırmasında Öğretmen Lisesi diye bir okulun kalmadığını söyleyen Yalçın, “Bu okulların bir kısmı bakanlığın takdirdi dâhilinde Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürüldü. Geri kalanların tamamı da Anadolu Liselerine dönüştü. Afyonkarahisar’daki Öğretmen Lisesi’nin de Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Lisesine dönüşmesini arzu ederdik ama Bakanlık ilçelerle birlikte 3 adet Fen Lisemizin olduğunu belirterek bu talebimizi kabul etmedi.

Bu yüzden direk olarak Anadolu Lisesine dönüştürüldü. Anadolu Lisesi olduğundan dolayı bu okula isim talep ettiler. Bizde bölgemizin tarihi ve önemli şahsiyetlerinden bir tanesi olan Prof. Dr. Kamil Miras’ın ismini önerdik. Anadolu Öğretmen Lisesinin yeni ismi Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi oldu” diye konuştu.

Bakanlıktan cevap bekleniyor

Yalçın bakanlığa son olarak okulu, Anadolu Lisesi yerine İmam Hatip Lisesi olarak dönüştürmeyi teklif ettiklerini belirterek, bu talebe halen bir cevap gelmediğini söyledi. İmam Hatip Liselerine son dönemlerde ilginin fazla olduğunu bu yüzden merkezde tek bir okulun yetmediğini ifade eden Yalçın, “İmam Hatip Liselerine son yıllarda çok yoğun talep var. Bu talebi fiziksel anlamda karşılamakta da zorlanıyoruz. Geçen yıl Osmangazi Anadolu Lisesinin bir bölümünü İmam Hatip Lisesindeki öğrencilerimize açtık. Orada eğitim-öğretim verdik. Zaruretten kaynaklanan bir durum. Biliyorsunuz ki ilimizde sadece bir tane İmam Hatip Lisesi binamız var. Talep yoğun olunca o binada o talebi karşılamamız mümkün değil. Bu sene yine talepleri karşılamak için çalışmalarımız var. Anadolu Öğretmen Lisesi kapanınca burayı İmam Hatip Lisesi olarak planlaması söz konusu oldu. İlimizde yeterince Anadolu Lisesi var. Biz bakanlığa burasını İmam Hatip Lisesi olarak kullanmayı talep ettik, şuanda bakanlıktan gelecek cevabı bekliyoruz” dedi. >>Hüdayi Acar-Anahaber

manset bakanlık (1) manset bakanlık (3)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.