DOLAR 7,4122
EURO 8,9693
ALTIN 437,53
BIST 1.447
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 1°C
Kar Yağışlı
Afyon
1°C
Kar Yağışlı
Cum 2°C
Cts 5°C
Paz 9°C
Pts 12°C
YAZARLAR TÜMÜ

ATSO’nun eski binası yıkılacak

Reklam
27.08.2015
47
A+
A-

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) eski hizmet binası yıkılacak. Konuyla ilgili olarak ATSO’dan yapılan açıklamada, bina içinde bulunan kiracıların 4 Eylül 2015 tarihine kadar binayı boşaltması gerektiği bildirildi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasına ait kent merkezinde bulunan eski hizmet binası yıkılacak. Konuyla ilgili olarak ATSO’dan yapılan açıklamada, “Kamuoyunun yakından bildiği üzere eski yönetmeliklere göre yapılmış ve afet riski taşıyan yapıların afete dayanıklı olarak yeniden inşasını amaçlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi şehrimizde de uygulanmaktadır. Mülkiyeti Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamıza ait olan Dumlupınar Mahallesi 2. Caddesi No:8 adresi, 1 pafta, 387 Ada, 4 parsel de bulunan 392,70 m2 yüzölçümlü arsa üzerinde bulunan altı katlı betonarme binamızın inşası 1981 yılında tamamlanmıştır. 2015 Şubat ayı Oda Meclis toplantısında alınan karar ile oluşturulan bina komisyonu 3 Mart 2015 tarihinde toplanarak; yapılan teknik heyet araştırmaları neticesinde şehrin en işlek yerinde yıkım ve yapmanın ne kadar zor olduğu bilinmesine rağmen “1979 yılında inşaatının başlayıp, 1981 yılında inşaatı biten binanın ekonomik ömrünü tamamladığı ve kat mülkiyetine geçiş yapılmasının imkânsız olduğu, kentsel dönüşümün kaçırılmayacak bir fırsat olduğu değerlendirilmiştir.” şeklinde karar almıştır. Komisyonun aldığı bu kararı değerlendirmek üzere 9 Mart 2015 tarihinde yapılan 24 sayılı Olağanüstü Meclis toplantısında, “Afyonkarahisar Belediyesine kentsel dönüşüm için başvurulması için Yönetim Kuruluna yetki verilmesine ve Yönetim Kurulu ile beraber çalışmak üzere bununla ilgili meclisimizden de komisyon oluşturulması” kararı toplantıdaki meclis üyelerinin oybirliği ile alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

BİNANIN ÇÜRÜK OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Hizmet binasında yapılan araştırmalar sonucu binayı taşıyan beton dayanım derecesinin çürük olduğu tespit edildiğinin belirtildiği açıklama şöyle devam etti: “Yönetim Kurulumuz ve çoğu inşaat mühendisi olan meclis üyelerimizden oluşan Bina Komisyonu 27 Nisan 2015 tarihli toplantıda kentsel dönüşüm projesinde çalışma yetkisi bulunan yapı denetim firmalarından alınan “Riskli bina tespiti hizmet işi” tekliflerini değerlendirerek en uygun teklifi veren firma ile anlaşma yapılmasına karar vermiştir. Riskli bina tespiti hizmet işini alan firma 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında eski hizmet binamızda kapsamlı ve derinlemesine bir inceleme yapmıştır. Binanın çeşitli noktalarından defalarca karot alınmış, röntgenler çekilmiş ve binamızın afet riskleri karşısındaki durumu bilimsel yollardan ve yasaların emrettiği şekilde tespit edilmiştir. Saptanan değerler analiz edilmek üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne rapor edilmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, bu rapor üzerine yaptığı hesaplamalar ve yerinde yapılan incelemeler sonucunda binayı taşıyan betonun dayanım derecesinin C13 değerine sahip olduğu, bu sonuçla binamızın “Çürük/Riskli” olduğu saptanmış ve acilen yıktırılması gerektiği kararı alınmıştır. Günümüzde geçerli yapı yönetmeliklerine göre C20 dayanım derecesinin altında beton kullanılmasının imkânsız olduğu bilinmektedir. Konunun uzmanları eski hizmet binamıza benzer özellikteki yeni binalarda C25, C30 değerlerinden daha düşük beton kullanmadıklarını ifade etmektedirler. Bu ifadelerden C13 değerinin ne kadar riskli ve tehlikeli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.”

KİRACILARA ‘4 EYLÜL’E KADAR DÜKKANLARI TAHLİYE EDİN’ ÇAĞRISI YAPILDI

Riskli Yapı kararı alınmasının üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 21 Temmuz 2015 tarihinde Tapu Müdürlüğü’ne yazı yazılarak gerekli tebligatların yapılarak, yasal süre içinde bina tapu kütüğüne “riskli yapı” olarak kaydedildiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 07.08.2015 tarih ve 4646 sayılı yazısı ile Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı’na, “Binanın riskli yapı olarak tespiti durumu, riskli yapının yıktırılması ve işlemin sonucu hakkında bilgi verilmesi” şeklinde bir yazı gönderilmiştir. Bu yazı üzerine Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 07.08.2015 tarih, 3282 sayı ve “Riskli Yapı” konulu yazısı ile “Riskli Yapı” tespiti yapılan binamızı 60 gün içinde yıkarak Belediye’ye başvurmamız, “Binamız kiracılarına, söz konusu binanın riskli yapı olduğundan,  binanın tahliyesi için bildirim yapmamız” hususu tebliğ edilmiştir. Bu yazı gereğince binanın riskli yapı olduğu kiracılara bildirilmiştir. Yıkım işinin yapacak müteahhitle yapılan sözleşmeye göre binanın yıkım süresi 32 gün olarak saptanmıştır. Belediye tarafından odamıza tanınan 60 günlük yıkım süresinin 32 günü fiili yıkım süresi olacağında binanın boşaltılıp 5 Eylül 2015 tarihinde yer teslimi yapılması gerekmektedir. Bu durum üzerine kiracılara 4 Eylül 2015 tarihine kadar işyerlerini tahliye etmeleri hususu bildirilmiştir. Kiracıların can, mal ve üçüncü kişilerin/hemşerilerimizin güvenliği için riskli yapı tespiti yapılan binanın acilen tahliyesi gerekmektedir. Hem kiracılarımızın hem de Odamızın riskli yapıdan kaynaklanacak fiziki bir durumdan dolayı maddi ve manevi zarara uğramamamız için acil tahliye önem arz etmektedir. Odamız Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında riskli olduğu tespit edilen eski hizmet binasını yıkarak kentin gelişen dinamiklerine uygun, çevreye ve kentimize değer katacak yeni bir bina yapmayı, bu şekilde diğer kurum ve şahıslara da örnek olmayı amaçlamaktadır.”

 

atso-stılıyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.