Endoskopi Fiyatları

Endoskopi Fiyatları

Bilindiği gibi mide veya bağırsak hastalıklarında organların durumun tam olarak görebilmek için en çok kullanılan tekniklerden biri de endoskopi tekniğidir. Ağızdan veya oral yoldan girilerek yapılan bu kontroller ile hem mide duvarının hem de bağırsakların durumları net olarak gözlemlenebilir. Bu işlemler elde edilmesi gereken bulgulara ve aynı zamanda hastanın durumuna göre 10 ile 30 dakika arasında sürebilir. Yapılan işlemlerde sedasyon kullanılır. Ağız yolu ile mideye inildiği zaman hastalarda mide bulantısı olabilir ve bu çok doğal bir durumdur. Ancak ciddi boyutlarda oluşan bulantılar da mutlaka duruma müdahale edilmeli ve işlem sonlandırılmalıdır.

Endoskopi Fiyatları Ne Kadar?

Endoskopi yaptırmak isteyen kişiler bu işlemler için kimi zaman belli oranlarda ücret ödemek zorunda kalabilirler. 2022 yılı itibarı ile 1000 tl ile 4000 tl arasında değişen yapılacak ek işlemlere bağlı olarak değişebilir. Yapılacak işlemler sırasında hastalar yarı baygın olacakları için doğal olarak çok fazla acı veya ağrı hissetmezler. Bu sebeple hastaların korkmalarına da gerek kalmaz. Daha önce bu işlemleri yaptırmayan kişiler genellikle çekinirler ve korkabilirler. Ancak genel olarak konforlu bir işlemdir ve hastalara bir sıkıntı vermez. Özellikle anal yoldan girilen endoskopi işlemlerinde insanlar psikolojik olarak rahatsız olabilirler. Ancak bağırsakların durumlarını net olarak görmek için yapılacak en etkili ve en garantili işlem kesinlikle endoskopidir. Ucunda ışıklı bir kamera bulunan endoskop adı verilen cihazlar ile yemek borusu mide, on iki parmak bağırsağı veya kalın bağırsakların durumuna bakılır. Bu kameradan gelen görüntüler direk olarak bir monitöre yansıtılır ve doktorlar bu görüntülere bakarak yorumlarını yaparlar. İster ağızdan ister makattan girilsin aynı ekipmanlar ve aynı teknikler kullanılır. Bu teknik ile organlar en ince ayrıntılarına kadar incelenebilirler. Endoskopi yaptırmak istemeyen veya bu işlem için uygun olmayan kişilere endoskopi yerine gastropanel uygulaması yapılabilir. Bu işlemler için hastadan aç karnına kan alınır ve bu sayede 5 farklı mide testine bakılır.

Endoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Endoskopi yaptırmak isteyen kişilerin ilk dikkat etmeleri gereken konu güncel hakkında bilgi almaktır. Farklı kriterlere bağlı olarak değişebilen bu fiyatlar kimi zaman yüksek olabilirken kimi zaman ise daha uygun olabilirler. Endoskopi kimi zaman yan etkileri olabilen ve aynı zamanda insanlara sıkıntı verebilen işlemlerdir. Ancak bu sıkıntılar bulantı veya yanma gibi geçici sıkıntılardır. Bu sebeple çok ciddiye almaya gerek kalmaz. Bu işlemleri gastroenteroloji veya genel cerrah doktorlar yapmalıdır. Uzmanlık gerektiren ve aynı zamanda dikkatli yapılması gereken işlemler oldukları için bu konuda yardım alınan doktorlar hakkında her zaman dikkatli olmak gerekir. Hem bağırsak hem de mide kontrolü için mutlaka yapılması gereken endoskopi işlemleri 10 dakika içinde tamamlandıkları için hastalar günlük yaşamlarından fedakârlık yapmak zorunda kalmazlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.