DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Açık
32°C
Afyon
32°C
Açık
Pazar Açık
33°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Az Bulutlu
34°C

AKÜ’den yakın geçmişimize katkı sağlayacak proje

Mahalli kültüre yaşadıkları dönemde hizmetleri olan şahsiyetlerin ardında bıraktığı eserler tarih biliminin kaynakları arasında yer almaktadır. Bunlar bilinmekte ve kaynak olarak kullanılmaktadır. O eserleri ortaya koyanları değerlendirmek de bilimsel çalışma ve katkıdır.

AKÜ’den yakın geçmişimize katkı sağlayacak proje
11.09.2014 15:00
0
A+
A-

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk toplantısını Bölüm Başkanı Doç. Dr. Turan Akkoyun başkanlığında 11 Eylül 2014 Perşembe günü gerçekleştirmiş ve 29 Ekim Cumhuriyetin İlanı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Anlama, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü, 18 Mart Çanakkale Zaferi, 23 Nisan Milli Egemenlik, 19 Mayıs Milli Mücadele’nin başlaması, 26 Ağustos Büyük Taarruz’un Başlaması, 30 Ağustos Başkumandanlık Meydan Savaşı gibi özel ve mühim günlerle ilgili faaliyetlerin yanında Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerinde Afyonkarahisar ile ilgili hizmetleri bulunan şahsiyetleri değerlendirme toplantıları, konferans, panel ve mümkün olursa sempozyumlar düzenleme kararı almıştır.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü öğretim elemanlarının dışında Prof. Dr. Sadık Sarısaman, Doç. Dr. Gürsoy Şahin, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karazeybek, Yrd. Doç. Dr. Cihat Cihan, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Aydın’ın da hazır bulunduğu toplantıda 2014-2015 Güz Döneminde Kasım ayı içinde Türk İnkılâbının her aşamasını çıkarmış olduğu Zafer/Haber /Sonhaber/Duyum/Afyon’da Haber/Haber gazetesiyle Afyonkarahisar’a ulaştıran, şehrin gelişebilmesini esas kabul eden Hukukçu Abdullah Mahir Erkmen hakkında bir konferans yapılması çalışmasına başlanması kararlaştırılmıştır. Gençlik yıllarından itibaren yeni Türk devletine gönülden bağlı, onun yaşayabilmesi için basın ve hukuk açısından Afyonkarahisar’da kavgadan uzak ama istikrarlı ve azimli bir şekilde çalışıp çabalayan, doğru-yanlış çizgisine sapmadan siyasî çizgisini koruyan daima çevresinde saygı görüp takdir toplayan şahsiyeti; giderek silikleşen hatıralardan çıkarıp araştırmacılara takdim etmek bilim dünyasına çok şey kazandıracaktır.

Yine Güz Yarı Yıl Bilimsel Toplantı çerçevesinde Aralık ayı içinde Birinci Dünya Savaşı esnasında Liva Matbaasını satın alan, savaş sonrasında Milli Mücadele’nin acı ve karanlık yıllarında Afyonkarahisar’da Sözbirliği gazetesini bugün bile anlamakta zorlandığımız trajda basan, Türk milletinin ölüm-kalım savaşında, Anadolu insanının haklı, masum ve inançlı sesini basın yolu ile Türk ve dünya kamuoyuna duyurma gibi bir yayın politikası izleyen Eğitimci Öğretmen Hacı Ali Bey‘in faaliyetleriyle ilgili geniş katılımlı bir programın düzenlemesi kararlaştırılmış çalışmalar hemen başlatılmıştır. Bu konuda bir Çalışma-Bilim kurulu oluşturulmuştur. Kurulda Bölüm Başkanı Doç. Dr. Turan Akkoyun’un yanı sıra Prof. Dr. Sadık Sarısaman, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karazeybek yer almıştır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Turan AKKOYUN, bilim dünyasının ders verme ve aktarma sektörü olmadığını, bu topraklardan alınanın yine bu topraklara vermek zorunluluğunu dile getirdikten sonra yürütülen çalışmalarda şehrin mahalli ve milli kültür değerlerinin bilinçsizce atıllaştırıldığını, basının geçmişinde ortaya konan ürünlerin tarih bilimi açısından ortaya konulmasının Türk kültürüne büyük katkı sağlayacağını dile getirmiştir. Geçmişte şehre hizmeti olan şahsiyet ve kurumlar hakkında bölüm olarak imkanlar ve tarih bilimi dahilinde çalışmalarımızı sürdürme kararındayız. Çalışmalar bilimsel açıdan hazırlanması ve sunulmasına işaret eden Doç. Dr. Turan Akkoyun bilim geliştikçe cumhuriyet rejimi ve demokrasi de gelişeceğine dikkat çekti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.