Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

AKÜ’de “Sanat Eğitimi Etkinliği” düzenlendi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim, Sinema ve Televizyon, Seramik, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ve Temel Eğitim Bölümleri; TED Afyon Koleji ile birlikte 25 Aralık 2014 tarihinde “Kamusal Alanda Sanat ve Tasarım Uygulamaları” projesi kapsamında “Sanat Eğitimi Etkinliği” düzenlediler.

AKÜ’de “Sanat Eğitimi Etkinliği” düzenlendi
29 views
26 Aralık 2014 - 15:41

TED Afyon Koleji anasınıfı öğretmenlerinden Tuğba Karaağaç, Gaye Taşkapılı, Aygül Aşır ve Murat Cengiz rehberliğinde (4-5yaş grubu) 30 öğrencinin katıldığı etkinliğin yürütücülüğünü AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Kayhan Metin üstlendi.

Sanatın topluma, özellikle çocuklara duyurulması ve sevdirilmesi kapsamında düzenlenen etkinlikte (resim uygulamalarında) AKÜ Resim Bölümü öğrencileri de anaokulu öğrencilerine eşlik ettiler.

Projenin Ressam Matisse’in “Güneşin Müziğiyle Dans Eden Renkler ve Şekiller” başlıklı sanat eğitimi etkinliğini içerdiğini belirten Öğr. Grv. Kayhan Metin, “Çok alanlı sanat eğitimi olarak bilinen eğitim yönteminin, okul öncesi eğitim alanında uygulanmasını amaçlamaktayız. Bu eğitim yöntemi özellikle sanatın çok yönlü, bilgilendirici, iletişim sağlayıcı, eğitici, aydınlatıcı ve davranış geliştirici işlevlerinin çocuklara kazandırılması yönünde son 30 senedir tüm dünyada kabul görmüş bir yöntemdir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Etkinlik süresince çok alanlı sanat eğitiminin sanat eleştirisi, sanat tarihi, estetik çözümleme ve uygulama basamakları bir arada kullanıldı. AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’ni ziyaret eden miniklere Seramik Bölümü Atölyeleri gezdirilerek, seramik yapımı ile ilgili bilgiler verildi. Daha sonra Sinema ve Televizyon Bölümü tanıtılarak, film izleme atölyesinde kısa film gösterimi yapıldı. Temel Eğitim Atölyesinde de Öğr. Grv. Kayhan Metin tarafından “Renklerin Dünyası ve Matisse” isimli bir sunum gerçekleştirildi. Resim Bölümü öğrencilerinin de katılımıyla gerçekleştirilen resim uygulamalarının ardından program, minik öğrencilere katılım belgelerinin dağıtılmasıyla sona erdi.

26aralik1405 26aralik1409 26aralik1410

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.