DOLAR 7,3590
EURO 8,9581
ALTIN 437,34
BIST 1.536
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 9°C
Yoğun Kar Yağışlı
Afyon
9°C
Yoğun Kar Yağışlı
Per 0°C
Cum 2°C
Cts 6°C
Paz 9°C
YAZARLAR TÜMÜ

AKÜ’de Girişimcilik ve Şirketleşme süreci paneli

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sektörel İlişkiler ve Teknoloji Transfer Ofisi (SİTTO) tarafından 15 Ekim 2014 tarihinde “Mühendislik Alanında Girişimcilik ve Şirketleşme Süreci” konulu panel düzenlendi.

Reklam
15.10.2014
67
A+
A-

AKÜ Mühendislik Fakültesi’nde düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan AKÜ SİTTO Koordinatörü Doç. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu, girişimciliğin kişinin kendisini en iyi ifade edebilmesi olarak tanımlanabileceğini söyledi. Hocaoğlu, “Eğer bir girişimci olmak istiyorsanız kendinizi, girişimcilik ve kafanızda tasarladığınız iş fikrini doğru bir şekilde ve etkileyici bir biçimde aktarabilmeniz gerekiyor” dedi. Girişimcinin sahip olduğu fikre ve yapacağı işe inanması gerektiğini kaydeden Hocaoğlu “Bu da hayal kurmakla başlar. Siz bir şeyi hayal edeceksiniz. Hayal ettiğiniz şeyi de gerçekleştirmek için gayret sarf edeceksiniz. Bu gayretin neticesinde de bir şeylerin kendiliğinden yola girdiğini ve şekillendiğini göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Uzun yıllar önce Türkiye’de ve dünyada bir zamanlar girişimcileri destekleyen bir mekanizma olmadığını dile getiren Hocaoğlu, şöyle konuştu:

“Önce Avrupa ülkelerinde akabinde de ülkemizde girişimcileri destekleyen bir takım mekanizmalar oluşmaya başladı. Günümüzde ise mesela Sanayi Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Programı var. Yine KOSGEB’in girişimcilere yönelik bir takım destekleri var. Yine TÜBİTAK’ın girişimcilere destekleri var. Bu destekler hem kayda değer olan hem de her bir öğrencinin okulunu bitirdiği zaman faydalanabileceği desteklerden oluşuyor. Günümüzde mühendislik alanında okuyan öğrencilerin mutlaka kendilerini geliştirmeleri gerekiyor ki bu da ancak girişimci bir ruh ile mümkündür.  Kişi bir şeyleri yapabileceğine inanacak. Kendine güveni olacak. Daha sonra ise sahip olduğunuz iş fikrini hayata geçirebilmek için bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bu bir şirkette bir pozisyon olabilir ya da girişimcilere destek veren kuruluşların desteklerini almak suretiyle fikrinizi kendi kurduğunuz şirket üzerinden ticarileştirmek biçiminde olabilir.”

100 bin TL’ye kadar hibe desteği almak mümkün 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Sanayi Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Programı’ndan bir yıl içinde mezun olabilecek lisans öğrencileri ile lisansüstü ve doktora öğrencilerinin faydalanabileceğini anlatan Hocaoğlu, “Bu programa başvuran kişi, ben şu konuda bir fikir sahibiyim ve bu konuda bana destek verilirse bunu ticari bir ürüne dönüştürebileceğimi düşünüyorum diyor” ifadelerini kullandı. Hocaoğlu, programa çevrimiçi olarak başvurulabildiğini dile getirerek şunları kaydetti:

“Programa çevrimiçi olarak başvurduktan sonra iş fikrinizi bir plan dâhilinde oluşturuyorsunuz. Ben bu fikri ticarileştirmek için şu aşamalarda bunları yapacağım diye planlıyorsunuz.  Belirli bir aşamaya geldikten sonra şirketimi kuracağım. Şirketi kurduktan sonra da şu ekipman ve makinelere ihtiyacım olacak diye planlıyor ve tüm bunları bütçeleştiriyorsunuz. Ardından bu projeler farklı üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri tarafından inceleniyor. Sonrasında ise sahip olduğunuz iş fikrini bu heyete anlatıyorsunuz. Kabul edilmesi halinde devlet size 100 bin TL’ye kadar hibe desteği veriyor. Fikriniz ticarileştirilebilir safhaya geldiyse devletin desteği de artıyor. 300-400 bin TL’ye kadar ilave destekler verilebiliyor.”

Panelde daha sonra söz alan Uzm. Burak Olur ise ticaret, sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kar amacıyla riski üzerine alan kişiye girişimci dendiğini belirtti. Olur, “Girişimci, ekonomiyi canlandırmada önemli bir role sahiptir. Yeni iş olanakları yaratması, ürün, hizmet ve süreçlerde yenilikler getirmesi, mevcut işletmeler tarafından karşılanmayan tüketici isteklerini karşılaması girişimciye önem kazandırır. Yenilikçi ve yaratıcı olmak, esneklik, risk alabilmek, önceden görebilmek gibi girişimcilik özellikleri iş yaşamında başarı etkenleridir” dedi.

Girişimcilere yönelik KOSGEB desteklerini ilişkin bilgiler veren Olur, “Yeni kuracağınız iş yerinizin kuruluş giderleri, makine teçhizat giderleri ve işletme giderleri KOSGEB desteği ile 30 bin TL hibe ve 70 bin TL faizsiz kredi şeklinde destekleniyor. Destek programı yüzde 70 oranında hibe olarak uygulanıyor. Bu destekten yararlanabilmek için öncelikli olarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ne katılmak gerekiyor. Bu programdan kadın ve özürlü girişimciler yüzde 10 daha fazla hibe oranıyla yani yüzde 80 hibeyle desteklenmektedir” diye konuştu. Sunumunda TÜBİTAK desteklerinde de bahseden Olur, şöyle konuştu:

“TÜBİTAK-TEYDEB 1512 programı il, iş fikri olan ancak hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek desteği bulamayan girişimci adaylarına önemli fırsatlar sunulmakta. İş fikirlerinin ticarileşmesi için eğitim, iş rehberi ve 100 bin TL sermaye desteği veren TÜBİTAK-TEYDEB,  bir sonraki aşamada da girişimcilerin 550 bin TL bütçeli projelerini yüzde 75 oranında desteklemektedir. Program kapsamında girişimcilere girişimcilik eğitimi verilmekte, ayrıca sanayi deneyimi olan rehberlerle girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır. Program kapsamında teknoloji ve yenilik odaklı girişim faaliyetinde bulunmaya aday, çağrı duyurusundaki nitelikleri taşıyan, üniversitelerin örgün öğrenim veren herhangi bir lisans programından mezun ya da üniversitelerin herhangi bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci ya da üniversitelerin herhangi bir yüksek lisans veya doktora programından mezun kişiler başvurabilir.”

Panelde son olarak söz alan Okt. Emine Öztürk ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2010 yılı verilerine göre Türkiye’de mühendislik fakültelerinden mezun kişilerin yüzde 12,8’inin üniversite eğitimi sonrasında işsiz kaldığını söyledi. Özel sektörde mühendislerden beklentilere ilişkin bilgiler de veren Öztürk, “Mühendislerin çok iyi derecede genel ve teknik İngilizce bilmesi, mesleki deneyimi olması, toplum ihtiyaçlarını iyi analiz ederek ihtiyaca göre ürün/teknoloji geliştirmesi beklenmektedir” dedi. Öztürk sunumunda özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat edilmesi ve iş mülakatında nasıl davranılması gerektiği konularında da bilgiler verdi. Panele AKÜ SİTTO Koordinatörü Doç. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu’nun yanı sıra öğretim elamanları ve öğrenciler katıldı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.