DOLAR
8,3983
EURO
9,9767
ALTIN
488,97
BIST
1.409
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Sıcak
35°C
Afyon
35°C
Sıcak
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
36°C
Cumartesi Gök Gürültülü
30°C

AKÜ Eğitimci-Gazeteci Hacı Ali Bey’i anıyor

AKÜ Eğitimci-Gazeteci Hacı Ali Bey’i anıyor
09.12.2014 11:58
0
A+
A-

Türklüğün; ölüm-kalım savaşı verdiği Milli Mücadele’de askeri cephenin arkasında da tam anlamıyla varlık kavgasına tutuştuğu herkesin malumudur. Kadın-erkek, hemen her kesimden ve bölgeden insanın tek yürek olup, ocağı harladığı bu dönemde basın ve basın yoluyla milli mukavemete destek veren şahısların katkısı da bir sır değildir.

Afyonkarahisar 1919-1922 yılları arasında Öğüt, İkaz, Halk Sözü/ Halkın Sözü, Sözbirliği ve Zafer gazeteleriyle istisnasız Milli Mücadele hareketinin yanında yer almıştır. Meydana gelen gelişmelerden sonra gazeteleri çıkaran matbaaların bir kısmı Konya’ya, bir kısmı Ankara’ya bir kısmı da Aydın Cephesine götürülerek oralarda da milli faaliyetlerine devam etmişlerdir.

Gazete sahiplerinden birisi de Sandıklı, Dinar, Isparta, Burdur bölgesine daha genel anlamda Teke yöresine geçerek istihbarat ve milli cemiyet teşkilatlanmalarında büyük başarılar elde etmiştir. Faaliyetlerini Dinar merkezden yürütmüştür.

Öğüt, İkaz gazetelerinden başka Aydıneli, Emek gazeteleri de Afyon, daha doğrusu eskiden Afyon’da bulunan matbaalarda, Afyonkarahisar’da uzak şehirlerde basılmıştır. Bazı kitap ve makalelerde, Ankara’da çıkan Emek‘in Afyon gazetesi gösterilmesi bu sebepten olsa gerektir.

Afyonkarahisar basını daha yerinde bir ifadeyle gazetecileri Milli Mücadele döneminde tam anlamıyla kahramanca mücadele etmişler ve tarihimizdeki yerlerini almışlardır. Doyranlı Abdülgani Ahmet, Koçzade Mehmet Şükrü, Koçzade Arif, Hacı Ali, Osman Sırrı, Faruk Şükrü Beyler, Ömer Fevzi Atabek’in çok yerinde ifadesiyle “o gün için vatanperane” işler başardılar.

Milli Mücadele dönemi öncesi Liva Matbaasını satın alan ve aldığı matbaada Sözbirliği gazetesini çıkararak, milli mukavemete destek veren Hacı Ali Bey gösterişten uzak ama farklı ve farkındalıklı bir hayat sürmüştür.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Anadolu’da başlayan Milli mukavemete karşılıksız bağlanıp destekleyen, girişimci ve eğitimci Hacı Ali Bey’i Afyonkarahisar şehrine hizmet edenlerden birisi olarak ölümünün 49. yılında 18 Aralık Perşembe günü saat 10.00 da geniş katılımlı panelle anacaktır.

Panele, Hacı Ali Beyin torunu, Mimar Gazeteci Yazar Erdoğan Emre Misafir konuşmacı olarak iştirak edecektir. AKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Erdal Akar Konferans Salonundaki Panele Prof. Sadık Sarısaman, Doç. Dr. Turan Akkoyun, Yrd. Doç. Dr. Selim Kaya, Arş. Gör. Rahime Fişne birer bildiri ile katılacaklardır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Turan Akkoyun, “Yaşadığımız topraklara ait olan ve bölümümüzün değerlendirme kapsamına dahil olay, şahıslara yönelik çalışmaları sürdürmek amacıyla Hacı Ali Bey’e dair böyle bir panel düzenliyoruz. Panelde Hacı Ali Beyin gazetecilik misyonu yanında girişimcilik, eğitim ciheti ve tasavvuf ehli aileden gelen kültürel yönleri değerlendirilecektir. Bölümümüz bu coğrafyayı bize bırakanlara karşı akademik ve bilimsel ödevini yerine getirmeye devam edecektir.” dedi.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.