DOLAR 7,7948
EURO 9,4739
ALTIN 461,95
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 12°C
Çok Bulutlu
Afyon
12°C
Çok Bulutlu
Cts 13°C
Paz 13°C
Pts 12°C
Sal 9°C
YAZARLAR TÜMÜ

AK Parti’den CHP’nin kalesini düşürecek 501 proje

Reklam
06.05.2015
35
A+
A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu AK Parti İzmir 1. Bölge 1. Sıra adayı. Eroğlu’nu Türkiye İstanbul Büyükşehir Belediyesi döneminden tanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dönemin belediye başkanıyken beraber yaptıkları çalışmalar hala konuşuluyor. Halk arasında ‘Su Baba’ diye anılan Eroğlu mega kent susuzluktan kırılırken çok kısa bir sürede İstanbullu’yu suya kavuşturdu. Daha sonra bakanlığı döneminde büyük projelere imza attı. Geçen sene yaşanan yağmur azlığında herkes tekrardan “Su sıkıntısı çekecek miyiz?” diye sorarken. O “2070’e kadar İstanbul’un su sorun yok diyerek” yapılan projeleri açıklamıştı. Şimdi İzmir için büyük projeler için yola çıktı.

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapmadığı projelere imza attı. Özellikle içme suyu konusunda İzmir’liyi büyük bir dertten kurtardı. İzmir’e 501 projeyi uygulamak için kolları sıvadı. CHP’nin kalesi olarak gözüken İzmir’de amacı partisini tüm ekibiyle beraber birinci parti çıkarmak. Bakan Eroğlu’na İzmir’e dair projelerini ve çalışmalarını anlattı

Veysel Eroğlu’nun yanıtlarından öne çıkan bölümler şöyle:

CHP’nin İzmir’de yüzde 60 oyla rekor kırarak iki bölgeden 9’ar milletvekili çıkartma iddiası var. Bu iddia için neler söyleyeceksiniz?

Ben İzmir’e konuşmaya değil projelerimi konuşturmaya geldim, projelerimle birlikte iş üretmeye ve İzmir’e verimli olmaya geldim. Çok değerli İzmir halkı kimin ne konuştuğuna değil ne ürettiğine, şehrine ne verdiğine ve ne vereceğine bakacak bizleri değerlendirecek ve oyunu kullanacaktır. Bizler İzmir için gerçekten çok önemli yatırımlara imza attık bundan sonra da daha fazla ne yapabiliriz nasıl yapabiliriz buna bakacağız ve bunun için çalışacağız. Vatandaşlarımız da tercihlerini yapacaklar ve o zaman kim rekor kıracak kim kaç vekil çıkaracak hep birlikte göreceğiz. İzmir’in bizi bağrına basacağına bize destek vereceğine yürekten inanıyoruz. İnşallah 7 Haziran’da İzmir halkı en güzel cevabı sandıkta verecektir.

Milletin nezdinde Veysel Eroğlu hep ‘Su’yla anıldı. ‘İstanbul’u susuzluktan kurtaran adam.’ Diğer bir deyişle halk arasında ‘Su Baba’ diye anılıyor. ‘Su Baba’ belediyenin yapmadığını İzmir’de yapacak mı?

Biz sadece İstanbul’u değil hiçbir şehrimizi susuz bırakmadık. 81 şehrimiz için içme suyu eylem planları hazırlayarak bu planlar doğrultusunda projelerimizi devreye aldık ve 41 milyon vatandaşımıza ilave içme suyu sağladık. İzmir’de çok ciddi yatırımlar yaparak değerli İzmirlilerin içme suyu problemini çözdük. İnşa ettiğimiz Gördes Barajı ve 2 metre çapında içerisinden otomobil geçebilen 100,5 km uzunluğundaki dev isale hattıyla İzmir’e yılda 59 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin ederek şehrin en önemli problemini çözdük.

Ülkemizin 3. büyük şehri olan İzmir’in içme suyu problemini çözmek için ne gerekiyorsa yaptık. Sadece içme suyu temini için 508 milyon TL yatırım yaptık.

Karaburun Karareis Barajı ile Karaburun ilçemize yılda 2,84 milyon m3 içme suyu sağlayacağız. Baraj inşaatı ihalesini yaparak 2014 yılında inşaat çalışmalarına başladık.

Yine Rahmanlar Barajı ile yılda 9,36 milyon m3 içme suyunu Ödemiş ilçemize ileterek içme suyu problemini çözeceğiz. Rahmanlar Barajı’nın %31’ini tamamladık. Ayrıca baraj ile 14.940 dekar araziyi sulamaya açacağız. Sulama tesisinin projeleri hazırlanmaktadır.

Ege’nin incisi, güzel İzmir’in ilçelerinde yaşayan fedakâr insanlarına içme suyu götürmek için pek çok projeyi hayata geçireceğiz.

İnşaatları devam eden;

İzmir İçme suyu 2. Merhale 3. Kısım İletim Hattı ile Kavaklıdere, Buca ve Bornova’ya,

Yiğitler Barajı ile Kemalpaşa ilçesine,

Dikili Çandarlı Göleti ile Dikili ilçesine

Karaburun Bozköy Göleti ile Karaburun ilçesine içme ve kullanma suyu götüreceğiz.

Bütün bunlardan hareketle diyoruz ki biz bütün bu projeleri yürüttüğümüz İzmir’de İzmirli vatandaşlarımız için içme suyundan sulamaya, dere ıslahı tesislerinden diğer bütün alanlara gereken ne varsa yapacağız. Çünkü İzmir her şeyin en iyisine en güzeline layıktır. Bizim için İzmir’e hizmet etmek bir ibadettir.

İzmir’e büyük müjdeler verdiniz. Misal: Körfez Limanı’nın temizlenmesi gibi. Şehre dair çok özel bir çalışmanız var mı? Çılgın proje kapsamında.

Biz İzmir için büyük düşünüyoruz ve İzmir’i hak ettiği yere ulaştırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bizim için her bir proje değerli her bir proje önemlidir. Daha önce İzmir için açıklanan 35 büyük projeyi biz 501 ‘e çıkardık. Tam 501 adet proje, bu İzmir’in tarihinde görülmemiş bir şey. Bunlar arasında otoyollar, tüneller, hızlı tren projeleri, limanlar, barajlar, içme suyu ve sulama suyu tesisleri, şehir ormanları, bal ormanları başta olmak üzere tam 501 adet iş bulunuyor. Bunların dışında gerek İzmir şehir merkezinde gerekse de ilçelerimizde yapılması gereken, eksik olan ihtiyaç olan ne varsa onları da projelendirir ve yaparız. İzmirli vatandaşlarımız bizi takip etmeye devam etsinler ve müjdelerimizi beklesinler.

İzmir’in büyük bir alt yapı sorunu var. Küçük bir yağmur yağsa İzmir’i sel basıyor. Bunun için Veysel Eroğlu’nun bir projesi var mı?

Bizim her şehrimize olduğu gibi Ege’nin İncisi İzmir’imize de sel ve taşkınlara karşı önleyici projelerimiz var bundan sonra da olacak. 2003 yılından bu yana İzmir’de 76 adet dere ıslahı ve taşkın koruma tesisini tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Aliağa, Bergama, Çeşme ve Dikili başta olmak üzere İzmir’in dört bir yanında inşa ettiğimiz bu 76 tesis ile 66 yerleşim yerini ve 54 bin 390 dekar tarım arazisini taşkın zararından koruduk. 2019 yılına kadar taşkın koruma tesisi sayısını 83’e çıkarmayı ve 72 yerleşim yeri ile 96 bin 620 dekar tarım arazisini taşkın zararından korumayı hedefliyoruz. Bu tesislerle hem vatandaşlarımızın canını hem malını hem de zirai arazilerini her türlü taşkın riskine karşı koruduk ve koruyacağız.

İzmir iş hacmi açısından büyük bir potansiyele sahip ama istediği seviyeye bir türlü gelemiyor? Bir çözüm öneriniz var mı?

İzmir’in potansiyelini harekete geçirmek için kentin bütün dinamikleriyle hareket edeceğiz.

İzmir’de bir diğer önemli önceliğimiz turizm projeleri. Deniz turizmini, daha yüksek gelir getirici, oluşturulacak tabiat turizmi merkezleriyle çeşitlendirmeyi planlıyoruz. İzmir’in, turizm gelirlerinden daha fazla pay alması için hayata geçirmek istediğimiz bir diğer proje de İtalya örneğinde olduğu gibi marinacılığın, denizin ve ormanın buluştuğu “turizm serbest ticaret bölgesi” kurmak. Denizle ve ormanla kucaklaşan muhteşem bir yer hazırlanacak. Bu projeler hayata geçtiğinde istihdam ve ekonomi açısından İzmir çok daha iyi bir konuma kavuşacak, insanlarımız yeni iş alanlarına kavuşacak ve gelir seviyeleri de elbette artacak.

Veysel Eroğlu’nun masasındaki ankette AK Parti’nin İzmir’deki oy oranı yüzde kaç?

İzmir’de yoğun bir programımız var ve hiçbir şekilde ayrım yapmadan ilçe ilçe geziyoruz insanlarımızla bir araya geliyoruz. Karabağlar, Bucak, Gaziemir, Ödemiş, Selçuk, Çeşme, Urla başta olmak üzere vatandaşlarımızla, muhtarlarımızla sivil toplum kuruluşlarımızla buluşuyor taleplerini alıyor ve gereği neyse yerine getirmeye çalışıyoruz. Sağ olsunlar bütün ilçelerde bizleri yoğun bir teveccühle karşılıyorlar.

İzmir bizim kalbimizde, gönlümüzde. Biz İzmir’e herkesin gönlünü kazanmak için geldik. Gönül kazanacağız. Bütün İzmirlilerin gönlünü kazanmak bizim boynumuzun borcudur. Herkese hizmet edeceğiz. Biz yaratılanı Yaradan’dan ötürü seviyoruz. Ayrım yok, herkese hizmet götüreceğiz. Güzel İzmirlilere hizmet etmek bizim için ibadettir.

Biz elbette bütün İzmirlinin oyuna talibiz ve bu seçimlerden başarıyla çıkacağız ve inşallah destan yazacağız. İnanıyorum ki İzmirli bu sefer hizmete evet diyecek ve ülke genelinde olduğu gibi İzmir’de de birinci parti çıkacağız.

KAYNAK: AjansHaber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.