Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

AK Kadınlara Kan Bağışı anlatıldı

AK Kadınlara Kan Bağışı anlatıldı
27 views
19 Kasım 2014 - 17:04

AK Parti Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından kan bağışının önemini anlatan bir seminer düzenledi. Seminerde Bağış Kazanım Uzmanı Özlem Arslan Kuru katılımcılara bir sunum yaptı.

Sosyal sorumluluk çalışmalarına devam eden AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı, üyelerine yönelik kan bağış semineri düzenledi. Kızılay Batı Anadolu Kan Verme Merkezi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Özlem Arslan Kuru’nun konuşmacı olarak katıldığı seminere kadın kolları üyeleri büyük bir ilgi gösterdi. Kan bağışının önemini ve tarihçesini AK Partili kadınlara anlatan Uzman Özlem Arslan Kuru, kadınların erkeklere karşı daha duyarlı olduğunu ifade etti. Kuru, “Kadınların toplumu bilinçlendirmesinde, çocuklarımıza örnek davranış sunma anlamındaki önemini hepimiz farkındayız. Bazen eşlerimizi bile bu tür duygusal ve vicdani konularda biz harekete geçiriyoruz. Erkekler bu konuda fazla duyarlı olmaya biliyor. Ama biz kadınlarda bir annelik ruhumuzda var. Nerede birine ihtiyaç var veya kana ihtiyaç var kadınlar olarak hemen ordayız. Bu konuda birazda duygusal davranabiliyoruz. İşte biz bu yüzden kadınlar olarak çevremizdeki birçok kişiyi bilgilendirmek ve harekete geçirmek için kampanyalar öncesi bu planlamaları yapıyoruz. Önümüzdeki hafta bir planlama yaparak, halkımızı ve yakınlarımızı kan bağışına davet edelim istiyoruz. Bununla ilgili Afyonkarahisar’da da güzel bir başlangıç yapmış olacağız” dedi.

KAN_BAI_SEMENER_6 KAN_BAI_SEMENER_5 KAN_BAI_SEMENER_2 KAN_BAI_SEMENER_1

YENİ BİR YAPILANMAYA GİTTİK

Kurum olarak son 15 yılda yeni bir yapılanmaya girdiklerini dile getiren Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Özlem Arslan Kuru, açıklamasına şöyle devam etti; “Türk Kızılay’ının ülke genelinde neler yaptığından biraz sizlere bahsetmek istiyorum. Çünkü birçok kurumda olduğu gibi son 15 yılda bizim kurumumuzda gerçek anlamda bir yeniden yapılanma süreci yaşadı. Eskiden kalma kulaktan duyma olumsuz izlenimleri de silebilelim. Bu kurumlarımıza güvenebilelim. Çünkü her şey güvenle başlıyor. Kızılay tamamen afet ve savaş durumlarında yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım etme amacıyla 1868’te kurulmuş çok köklü bir kuruluştur. Bakılmış ki kanda birilerine yardım etme amacı güdüyor Kızılay çatısı altında kan bağış merkezleri kurulmuş. Halkın kendi iç gücünü alıp tekrar halka sunmaya çalışıyor.”

İYİLİK İÇİN KAN BAĞIŞI YAPIN

Kan bağışı ile insan hayatının kurtarıldığına dikkat çeken Uzman Kuru, verilen kan bağışlarının iyilik için yapıldığını söyledi. Kuru, “Eskiden sosyal sorumluluk ve farkında olma gibi kelimeler yoktu. Hala da pek yoktur. Bunun yerine iyilik yapma kelimesi vardır. Elimizde geleni bir başkasına hesapsızca verebilmek aslında iyilik yapmaktır. Kızılay’ında yaptığı aslında budur. Kan’ın bir insanın vücudundan alınıp bir başka insana verildiğinde o insanın hayatının kurtarıyor olmasının da Tıp dünyası anlamında, vicdanı ve dini anlamda da çok büyük kıymeti olduğunu düşünüyorum. Kan naklinin baktığınızda 60 yıllık bir geçmişi var. Bunun öncesinde sadece kanamadan dolayı kaybettiğimiz binlerce kişi vardı. Kan bağışı bakıldığında ne kadarda büyük bir nimet ve bu bizim elimizde olan bir şey aslında” dedi.

GÜZEL BİR SEMİNER GERÇEKLEŞTİ

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, bu tür sosyal sorumluluk çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Kızılay Batı Anadolu Kan Verme Merkezi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Özlem Arslan Kuru’ya gerçekleştirdiği seminerden dolayı teşekkür eden İl Kadın Kolları Başkanı Ertürk, “Kadınlarımıza yönelik güzel bir seminer gerçekleştirdik. İnsan hayatı için kan bağışının ne kadar önemli olduğuna bir kez daha vurgu yapıldı. Bu tür etkinliklerimizin devam edeceğini söylemek istiyorum” şeklinde konuştu. Seminere İl Kadın Kolları Başkanı Ertürk’ün yanı sıra Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda kadın üye katıldı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.