Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Aile içi iletişim ele alındı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Aile İçi İletişim” konulu bir konferans düzenlendi.

Aile içi iletişim ele alındı
31 views
12 Ocak 2015 - 21:58

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Aile İçi İletişim” konulu bir konferans düzenlendi. AKÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi hekimlerinden Uzm. Dr. Ahmet Hakkı Aşık verdi. Konferans, Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gülşah Aşık’ın açış konuşmasıyla başladı. Konferansta konuşan Dr. Ahmet Hakkı Aşık, aile içi sağlıklı iletişimin nasıl olabileceği hakkında bilgi verdi.

“ÖNEMLİ GÜNLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN”

Dr. Ahmet Hakkı Aşık iletişimi duygu, düşünce veya bilgilerin karşılıklı paylaşılması olarak tanımladı. Eşlerin iletişiminde sevgi dili kullanmanın önemine değinen Dr. Aşık, çiftlere tavsiyelerde de bulundu. Dr. Aşık “Ondaki farklılığı görün ve söyleyin. Güzel yaptığı şeyleri takdir ve teşvik edin. Başkasının yanında ya da yalnızken onu övün. Sevecen bir tavır ve ses tonuyla konuşun. Ona sözlerinizle cesaret verin. Sevginizi iletecek güzel sözler söyleyin” dedi. Nitelikli bir beraberlik için ise çiftlere şu tavsiyelerde bulundu: “Yılda en az bir kez ailenizle tatile çıkın. Eve gelince gününüzü anlatın, ona da gününün nasıl geçtiğini sorun. Yalnız ikiniz bir yürüyüşe çıkın. Yemeğe gidip birbirinize bakarak konuşun. Yapmaktan hoşlandığı bir şeyi birlikte yapın. Ona zaman ayırın. Hafta sonunu baş başa geçirin.” Hediyeleşmenin aile içi iletişimi arttırdığına da değinen Dr. Aşık, önemli günlerin ihmal edilmemesi ve sıkıntılı zamanlarda çiftlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin de altını çizdi.

“ÇOCUKLARINIZIN DÜŞÜNCELERİNE SAYGI GÖSTERİN”

Ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkiye de değinen Dr. Aşık, ailenin çocuğa düzen ve sorumluluk kazandırmak, saygıyı, hoşgörüyü, tahammülü öğretmek ve özgüveni geliştirmek gibi sorumlulukları olduğuna değindi. Dr. Aşık, konuşmasında “Çocuklarınıza başarması için baskı yapmak yerine destek ve yardımcı olun. Başka yaşıtlarıyla karşılaştırmayın ve başkalarının yanında küçük düşürmeyin. Çocuğunuzda başarısızlıklara değil, başarılarına odaklanın. Yapıp başarabileceği görevler verin. Onu başarılı gördüğünüz zamanlarda mutlaka kutlayın. Onunla zaman geçirmeye ve onun hayatıyla ilgili veya farklı konularda sohbet etmeye özen gösterin. Onun önem verdiği şeyleri siz de önemseyin, önemli günlerini unutmayın. Ona ilgi ve sevginizi hissettirin. Düşüncelerine saygı gösterin. Kendini ve duygularını ifade etmesine de izin verin. Ev içinde düzenin sağlanması için amaca yönelik açık ve net kurallar, sınırlar oluşturun. Sorumlulukları almasında yardımcı olun. Kendisinin yapması gereken görevleri siz yapmayın” dedi.

“SAĞLIKSIZ AİLEDE SUÇLAYICILIK VAR”

Sağlıksız ailede aşırı denetleyicilik, mükemmeliyetçilik ve suçlayıcılık olduğunu belirten Dr. Aşık, olanı duyma ve görme, duygu ve düşüncelerini ifade edebilme, isteme ya da reddetme, kendi özünü gerçekleştirme gibi konulardaki özgürlüklerin inkarının da sağlıksız ailelerde görüldüğünü belirtti. Dr. Aşık, konuşmasında yine iletişimin sağlıksız yürüdüğü ailelerde konuşmanın yasak olması, küskünlük ve kırgınlıkların sürdürülmesi ve kimseye güvenmeme gibi davranışların görüldüğünün de altını çizdi. Konferans, dinleyicilerin sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

12ocak1517 12ocak1518 12ocak1519

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.