streaming voirfilm

Afyon | Afyon Haber I Sondakika Afyon – AfyonPrestij.com

mobil onay banko kuponlar

Aile Danışmanlığı Sertifika Proğramı Sona Erdi

Aile Danışmanlığı Sertifika Proğramı Sona Erdi
29 views
24 Mart 2015 - 14:48

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sosyal Uygulamalar ve Araştırmalar Merkezi (AKÜSAM) ile BEMAR Kariyer Okulu ortaklığında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca 4 Eylül 2012 ve 28401 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği” doğrultusunda, 2014 yaz döneminde eğitim alan öğrenciler için sertifika programı düzenlendi.

Yürütülen “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı” sonucunda kursu başarı ile tamamlayan 25 kursiyere düzenlenen tören ile sertifikaları verildi. AKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Erdal Akar Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika törenine AKÜSAM Müdürü ve AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karakaş, BEMAR Kariyer Okulları Afyonkarahisar Şube Müdürü Emine Aksay’ın yanı sıra sertifika programında görev alan öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Sertifika töreninde “Aile Danışmanlığı, Önemi ve Sertifika Programı” hakkında bilgiler de verildi. İlk olarak Bemar Kariyer Okulu Müdürü Emine Aksay, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de boşanma oranlarında ciddi bir artış söz konusudur. TÜİK 2013 verilerine baktığımızda evlenmeler %6 azalırken boşanmaların 1.6 oranında arttığını, hatta boşanmaların % 43’ünün evliliğin ilk 5 yılı içerisinde gerçekleştiğini belirtmek istiyorum. Genel olarak boşanma nedenlerine baktığımızda ise geçimsizlik, şiddet, iletişimsizlik, aşırı tüketim toplumu olmak, vb. gösterilirken İtalya’da yayınlanan bir rapora göre mesajlaşma uygulaması olan Whatsup’ın da boşanmalarda %40 oranında rol oynadığını 2. sırada da Facebook’un yer aldığını hatta Whatsup’da mesajın ‘okundu’ anlamına gelen ‘mavi tik’ işareti özelliğinin de boşanma nedenleri arasında yerini aldığını belirtmek istiyorum. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Aile Danışmanlığı Sertifika Programı’nda emeği geçen değerli İletişim Uzmanı, Sosyolog, Psikiyatrist, Hukukçu ve Psikolog akademisyenlerimize teşekkür ediyorum. Ve bu eğitimi alan siz değerli öğrencilerimiz, almış olduğunuz bu bilgileri uygulamada doğru ve işinize yarayacak biçimde kullanabilmenizi temenni ediyor ve tebrik ediyorum” dedi.

AKÜSAM Müdürü ve Dekan Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise günümüzde aile danışmanlığı kurumunun önemine dikkat çekti. Prof. Karakaş, “Modern yaşam, insan için çok önemli imkân ve araçlar sunarken bazı kurumların da değişim ve dönüşümüne neden oldu. Bunlardan biri de aile kurumudur. Her değişim ve dönüşüm sancı ve sıkıntılarıyla birlikte yaşanır. Aile kurumunun yaşadığı sıkıntılar, öncelikle Avrupa’da olumsuz sonuçlarıyla birlikte yaşandı. Daha sonra aile kurumundaki çözülme diğer toplumlara da yansıdı. Türkiye’de de aile kurumunda önemli sorunların yaşanmaya başlandığı TÜİK’in aile hakkındaki rakamlarında görüldü. Boşanma oranlarının, aile içi şiddet vakalarının ve sokakta yaşayan bireylerin artışı dikkat çekici düzeydedir. Devlet bu duruma doğrudan müdahil olabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kurdu. Bakanlık bünyesinde ise yönetmeliği çıkarılarak özel ve kamuda aile bireylerine hizmet verecek aile danışmanlığı merkezlerinin kurulmasına imkân sağladı. İşte aldığınız bu sertifikalarla hem ‘Özel Aile Danışma Merkezleri’ kurma hakkını hem de bu merkezlerde ‘Aile Danışmanı’ olarak çalışma imkânını kazanmış bulunuyorsunuz. Sertifika programı süresince aldığınız güçlü eğitimle hem genç aile danışmanları olarak hizmet vereceksiniz, hem de kendi bireysel yaşamınızı tahkim etme imkânı bulacaksınız. Aile danışmanı olarak hizmet verirken hem çözümleyici, tedavi ve terapi edici, hem de önleyici olacaksınız. Aile kurumumuzda görülen çözülmeyi önleme ve iyileştirme adına gelecekte sizlere çok önemli görevler düşecek. Sizleri hak ettiğiniz bu sertifikalarınızdan dolayı tebrik eder, başarılı danışmanlar olmanızı dilerim” dedi.

Katılımcıların aile danışmanlığı programı konusundaki sorularının da cevaplandırıldığı sertifika töreni, “Aile Danışmanlığı Programı”nın 2014 yaz dönemi kursunu başarı ile tamamlayan 25 kursiyerin sertifikalarını AKÜSAM Müdürü Prof. Dr. Karakaş’ın elinden almasıyla sona erdi.

www.afdah1.com/

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

acıbadem evden eve nakliyat
beykoz evden eve nakliyat