Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Afyonkarahisar’da “hız” affedilmedi

Güvenli Trafik Projesi’nde pilot il olarak belirlenen Afyonkarahisar’da, yıl içerisinde hız kurallarına uymayan yaklaşık 11 bin sürücüye ceza uygulandı

Afyonkarahisar’da “hız” affedilmedi
23 views
29 Aralık 2014 - 11:55

Afyonkarahisar Emniyet Müdürü Özel: “Sürücülerimizin trafik kurallarına riayet etmeleri, trafik akışını daha düzenli hale getirecek ve kazalar neticesinde meydana gelebilecek can ve mal kaybına engel olacaktır. Unutmayalım ki, kaza en büyük cezadır”

Güvenli Trafik Projesi’nde pilot il olarak belirlenen Afyonkarahisar’da, hız ihlalleri radarlara takıldı. Bu yıl yapılan şehir içi trafik denetimlerinde, hız kurallarına uymayan yaklaşık 11 bin sürücüye ceza uygulandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, trafik kazaları ile gündeme gelen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Güvenli Trafik Projesi kapsamında pilot il seçilen Afyonkarahisar’da, şehir merkezindeki trafikte karşılaşılan “kural dışı davranışlar” polislerin dikkatinden kaçmadı.

Afyonkarahisar’da 2014 yılında gerçekleştirilen şehir içi trafik denetimlerinde, hız ihlalleri göze çarptı. Kazaların başlıca nedeni olarak gösterilen “hız ihlali”ne uymayan yaklaşık 11 bin sürücüye cezai işlem yapıldı.

Yayalar için ayrılan kaldırıma, gelişigüzel park eden sürücüler de “155 Polis İmdat” hattına yapılan ihbarlar ve trafik ekiplerince, cezasız kalmadı.

Kaldırımlara, otobüs ve minibüs duraklarına park eden yaklaşık 2 bin 200 araca da ekiplerce cezai işlem uygulandı.

Afyonkarahisar Emniyet Müdürü İbrahim Özel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında 2014 yılı içerisinde toplam bin 369 adet trafik kazası meydana geldiğini, söz konusu kazalarda 3 kişinin öldüğünü, 877 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Özel, 528 adet kazanın yaralanmalı, 838 adet kazanın da maddi hasarlı olarak kayıtlara geçtiğini ifade etti.

Yıl içerisinde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 62 bin 451 araç ve sürücünün kontrol edildiğini belirten Özel, 26 bin 941 araç sürücüsüne veya tescil plakasına 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun çeşitli maddelerinden ceza işlem uygulandığını, 2 bin 548 adet aracın da çeşitli nedenlerden dolayı trafikten men edildiğini kaydetti.

İl Emniyet Müdürü Özel, aşırı hız, kırmızı ışık, park yasağı ihlali, kaldırıma park gibi konulardan dolayı trafik kural ihlalleri yaparak diğer yol kullanıcıları ve vatandaşların hayatını tehlikeye atan, çevreyi rahatsız eden ve trafik akışını olumsuz yönde etkileyen sürücülere yönelik gerekli işlemlerin yapıldığını vurguladı.

– “Kaza, en büyük cezadır”

Özel, kontrollerde görülen kural ihlallerine ilişkin uygulanan cezai işlemler hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Ekiplerimizin yaptığı kontrollerde 234 sürücüye alkollü olarak araç kullanmaktan, 658 araç sürücüsüne veya tescil plakasına araçları üzerinde yapmış oldukları teknik değişiklikten dolayı (modifiyeli araç, cam filmi, abartı egzoz), 947 motosiklet sürücüsüne değişik maddelerden, 10 bin 681 araç sürücüsü veya tescil plakasına hız ihlali nedeni ile 2 bin 44 araç sürücüsü veya tescil plakasına fazla yolcudan dolayı, bin 894 araç sürücüsü veya tescil plakasına durak içine park etmekten, bin 232 araç sürücüsü veya tescil plakasına da yaya kaldırımına park etmekten cezai işlem uygulanmıştır.”

Yeni yılda da kontrollerin kesintisiz sürdürüleceğini aktaran Özel, “Sürücülerimizin trafik kurallarına riayet etmeleri, trafik akışını daha düzenli hale getirecek ve kazalar neticesinde meydana gelebilecek can ve mal kaybına engel olacaktır. Unutmayalım ki, kaza en büyük cezadır” diye konuştu.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.