Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

Afyonkarahisar’a 117 Milyon TL’lik 72 Tesis

Afyonkarahisar’a 117 Milyon TL’lik 72 Tesis
10 views
20 Nisan 2015 - 15:38

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da inşa edilecek olan toplam 72 adet tesisten 44 adet tesisin açılışını gerçekleştirecek, 28 adet tesisin ise temelini atacak. Açılışı gerçekleştirilecek tesislerin 69 adedi Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, 2 adedi Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve 1 adedi de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Afyonkrahisar’a kazandırılacak.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 22 Nisan Çarşamba günü saat 14.00’te Anıtpark Önü’nde düzenlenecek olan toplu temel atma ve açılış merasimi ile 117 milyon TL yatırım bedelli 72 adet tesisin temelini atacak ve açılışını gerçekleştirecek.

 Afyonkarahisar’a 117 Milyon TL’lik 72 Tesis

             Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Anıtpark Önü’nde düzenlenecek merasimde Bolvadin Taşlıdere- Yörükkaracaören Göleti, Sinanpaşa Güney Göleti ile Güney Göleti Sulaması ve 25 adet taşkın koruma tesisinin temelini atacak.

Program kapsamında ayrıca DSİ tarafından inşa edilen 5 adedi içmesuyu, 7 adedi sulama, 1 adedi gölet ve sulama, 2 adedi rekreasyon ve 26 adedi de taşkın koruma olmak üzere toplamda 41 adet tesisin açılışı gerçekleştirilecek.

Ayrıca Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan Eber Gölü Kuş Gözlem Kulesi ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi’nin yanı sıra Sultandağı ve Hocalar ilçelerine tesis edilen Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonlarının da açılışını gerçekleştirecek.

24 Bin 600 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak

Temeli atılacak ve açılışı gerçekleştirilecek tesislerle 24 bin 600 dekar zirai arazi sulamaya açılacak. Taşkın koruma tesisleri ile de 3 ilçe ve 53 yerleşim yeri de taşkın zararlarından korunacak.

 Afyonkarahisar 5 Yeni İçmesuyu Tesisine Kavuşuyor

Merasimde Afyonkarahisar Merkez Susuz, Sinanpaşa Akören, İhsaniye Gazlıgöl Akören, İhsaniye Ayazini ve Çay Koçbeyli arsenik arıtma tesisleri hizmete açılacak. Bu tesislerle 5 yerleşim yerine menba kalitesinde içmesuyu sağlanacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.