DOLAR
8,6527
EURO
10,3510
ALTIN
494,85
BIST
1.402
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Parçalı Bulutlu
27°C
Afyon
27°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Mevzi Sağanak
26°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C

Halil Şahin

ÖZGEÇMİŞ Halil Şahin İzmir İli, Dikili İlçesi, Bademli Köyü 1949 doğumlu. Evli ve 1Çocuk sahibi. Ortaklar İlköğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Anadolu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği, Çapa Öğretmen Yetiştirme Merkezi İlköğretim Müfettişliği mezunu olarak; İlkokul Öğretmenliği ve yöneticiliği, Sosyal Bilgiler ve Coğrafya Öğretmenliği ile orta öğretim yöneticiliği ile İlköğretim Müfettişliğinde geçen 39 yıl eğitim alanında devlet memuriyeti yaptı. 1964 yılından bu güne gelesiye değin Aydın’da ‘Yeni Kıroba’ ve ‘Söke Ekspres’, İzmir’de ‘Adalet’, ‘Ege Ekspres’, ‘Demokrat İzmir’ ve ‘Yeni Asır’ ile ‘Dikili Genç Haber’; Adana’da ‘Kozan Hürses’, Kahraman Maraş’ta ‘Haber’, Konya’da ‘İlerici Akşehir’, Afyonkarahisar’da ‘Türkeli’, ‘Kocatepe’, ‘Afyon’da Haber’, ‘Elçi’, ‘Sultandağı Ses’, ‘Sözcü’, ‘Kadınana’, ‘Görüntü’ gazetelerinde muhabirlik, köşe yöneticiliği, köşe yazarlığı, İdare ve Genel Yayın Danışmanlıkları yaptı. Kurduğu bir Ltd şirket aracılığıyla da Afyonkarahisar’da basılıp idare edilen, fakat İç Ege’de satış ve dağıtımı yapılan ‘İç Ege’ adlı bölge gazeteciliği denemesi yaptı. Afyonkarahisar Belediyesi ‘Belediye Radyosu’ ile ‘Armoni fm’ ve Dikili’de de ‘Genç Radyo fm’ de radyo programlarıyla hizmet verdi. İlksan, Töb-Der, DES, Temsen’de eğitim alanında, Afyon Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilik alanında, ADD’de de sosyal alandaki mesleksel dernekçilik ve sendikacılık etkinliklerinde çalışmalar yaparken Denetim Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ile Onur Kurulu üyeliklerinde bulundu. Afyonkarahisar’da Kumartaş Köyü Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu. MEMKO Tüketim Koooperatifi’nin kurucu üyeleri arasında bulunarak yönetim kurulunda aktif olarak çalıştı. Halen ürettikleri evlerinde oturmakta olduğu Milli Eğitim Mensupları Yapı Kooperatifi’nde de Denetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. ADD Afyonkarahisar Şubesi Başkan Yardımcısı görevini sürdürür iken 17 Kasım 2006 tarihinde görevlendirildiği İşçi Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nı, 11 Aralık 2006’da gerçekleştirdiği İl Kongresi ile seçilmiş başkan olarak sürdürmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhurbaşkanı seçememesi sonucu gidilen Genel Seçimlerde Milletvekili adayı olabilmek için, yasa gereği 07.05.2007 tarihinde İl Başkanlığı görevinden ayrıldı. Genel seçimlerde Afyonkarahisar Milletvekili Adaylığını müteakip, ardından gelen Yerel Seçimlerde de İzmir İli, Dikili İlçesi İşçi Partisi Temsilciliğini üstlenerek, aynı ilçeden İl Genel Meclisi Adayı oldu. Bu arada sahipliğini ve kuruculuğunu yaptığı Uşak Özel Gülen Aydede Anaokulu’nun Müdürlüğü’nü de 2 yıl sürdürdükten sonra, bir süre internet köşe yazarlığı da yaptı. O şimdi emekli yaşamını sürdürmektedir.

  AFYONKARAHİSAR FİLLERİ

  24.08.2014 20:38
  0
  A+
  A-

  Burdur İlinde yapılan kazılarda fil fosillerine rastlandığında, bunu haber yapan bir yerel gazetemizin haber başlığında; Afyonkarahisar çevresinde 5 milyon yıl önce fillerin yaşadığından hareketle  “Bu topraklarda fil yaşamış” manşeti atılmıştı.

  Oysa bu yeni bir olay ya da ilginç haber değildi ki…

  Afyonkarahisar’da 5 milyon yıldır fillerin yaşadığı, coğrafyadaki her halden belli değil mi?

  Tarih devirleri yazıyla başlatılmış. Türklerin tarihi Moğolistan’daki dikili taşlar(dolmen)la anlaşılıyor. Timurlenk ile Nasrettin Hoca arasında geçen fil öyküsü doğruysa, Afyonkarahisar’da yaşayan günümüz fillerinin ataları, yaklaşık 600 yıl önce Timur’dan kalan filler olsa gerek. Çünkü ondan önce kanıt olabilecek bir başka darbımesel yok.

  Ancak; Afyonkarahisar’da 5 milyondan beri fillerin yaşadığı, bu beldenin geri kalmışlığından belli.

  Bir zamanlar Afyonkarahisar Kalesi’ne çıkarak çıkar bölgelerini paylaşanlar kadar, “Fakirler başka illere göç etsin. Onları kente sokmayın.” Mealli ahkâm kesenler çıkmamış mı?

  Pek çoğu değil ama bazıları, seçimler öncesinde tüm vaatlerini unutmuş görünerek, nerdeyse Afyonkarahisar’daki tüm taşları çevre illerine taşımaya yeltenmedi mi?

  Bu kentin tarihi o denli uzak değil, ama Afyonkarahisar ve çevresinde fillerin 5 milyon yıldır yaşadığı her halden belli.

  Bu kentin içinde olduğu İç Ege İllerinin Türkiye’nin geri illerinden olmasını başka nasıl açıklarsınız?

  Vagon fabrikanız nerede?

  Bir zamanlar var olan bir takım Bölge Müdürlükleriniz nerede?

  1960-70’li yıllarda var olan sivil havacılığınızı daha da geliştirecekleri yerde sizleri Altıntaş’lara yöneltmiyorlar mı ya da Eskişehir, Uşak ve Süleyman Demirel Hava Alanlarına mahkûm etmiyorlar mı?

  Sizin ve çocuklarınızın eğitim düzeyine bir göz atın. Türkiye’deki 51 veya 39.’luk size ve çocuklarınıza yakışıyor mu?

  Daha dün denecek yıllara kadar bir kuruşluk borcu olmayan bir belediyeniz varken, trilyonlarca liralık yükün altına sizleri sokanları ne çabuk unuttunuz?

  O filler ki, bir beyaz melek veya beyazlara bürünmüş Azrail misali, belki fillikleriyle öğünmek için, belki size Timur ile Nasrettin Hoca arasında geçtiği rivayet edilen öyküyü anımsatmak için, belki de “ Aklınızı başınıza alın ha! Yoksa hamm yaparım.” dercesine dört yol ortasında size görünüyor.

  O filleri bu kentten yüz yıllardır kovalamaya çalışanlar yok değil. Ama mübarekler ertesi gün tımarlanıp, yıkanıp boyanıp, 5 milyon yıldır bu civarlarda yaşadığını kanıtlarcasına ortalıkta keyif çatıyor.

  Yazarın Diğer Yazıları
  07.07.2017 10:41
  25.08.2014 19:53
  12.07.2016 09:19
  22.11.2014 16:35
  13.08.2017 13:51
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.