Tavuk Gübresi Enerjiye Dönüşüyor

Tavuk Gübresi Enerjiye Dönüşüyor

Vali Hakan Yusuf Güner, tavuk gübresinden biyogaz enerji üreten Afyon Enerji ve Gübre Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. yönetim kurulu üyeleri Sabit Pekin ve Melih Yurter’i makamında kabul etti.

Afyonkarahisar için hem çevre kirliliğini önlemek, hem de Afyonkarahisar’ın enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak ve Türkiye’de ilk olması itibariyle ayrı bir önem arz eden tavuk gübresinde biyogaz enerji üretimini gerçekleştirecek olan Afyon Enerji ve Gübre Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Melih Yurter ziyaret sırasında Hakan Yusuf Güner’e bilgiler verdi.

Melih Yurter konuşmasında, tavuk gübresinden elektrik üreteceklerini, üretilen enerjinin Afyonkarahisar’a ihtiyaç olan elektrik enerjisine %25 katkı sağlayacağına ve çevre kirliğinin önüne geçileceğini belirtirken, tesisin önümüzdeki Çarşamba günü faaliyete gireceğini belirterek ilgi ve alakalarından dolayı Vali Güner’e teşekkür etti ve çarşamba günü yapılacak olan törene davet etti.

Ziyaretin kendisini çok sevindirdiğini belirten Güner; “Afyonkarahisar’a hem çevresel, hem de insan sağlığı açısından birçok olumsuz etkisi olan tavuk gübresi bu yatırım sayesinde elektrik enerjisine dönüşüyor. Bu durum ilimiz için çok çok önemli. Tavuk gübrelerinin verdiği zararlar karşısında bir çok şikayetler alıyorduk. Bunun için gerekli iş ve işlemlerde bulunduk. Hatta Afyonkarahisar’a geldiğim ilk günler içerisinde başlattığım ‘Tavuk Gübresine hayır, Üretime Evet’ isimli proje kapsamında birçok çalışma ve faaliyette bulunduk. Artık önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek olan Afyon Enerji ve Gübre Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. sayesinde tavuk gübresi üretime dönüşecek. Bende Afyonkarahisar Valisi olarak bu çalışmaya sonuna kadar destek vereceğim. İlimize katma değer sağlayacak bu tesis sayesinde ilimiz hem insan sağlığını olumsuz etkileyecek sorunlardan, hem çevre kirliliğinden kurtulacak, hem de bu olumsuz durum Afyonkarahisar’a %25 elektrik enerjisi sağlayacak. Bugünden itibaren tavuk gübresi denetimlerini artırıyorum. Tavuk gübresi sorununuzu çözün dediğimiz üreticinin ‘Gübreyi nereye atalım? Bu konuda ne yapalım?’ sorularına artık alternatif bir önerimiz var. İlimiz için çok önemli olan ve ihtiyaç haline gelen bu tesisin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.