Başkan Çoban bir vaadini daha gerçekleştiriyor

Başkan Çoban bir vaadini daha gerçekleştiriyor
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın ikinci döneminde alt gelir grubu için vaat ettiği toplu konut projesi gerçekleşiyor. Ali Çetinkaya Mahallesi'nde yapılacak 255 konut için başvurular 31 Aralık'ta sora erecek.

İlk döneminde olduğu gibi 2014 Mart ayında yapılan yerel seçimlerde de yine projeleriyle halkın karşısına çıkarak, üst üste ikinci kez belediye başkanı seçilen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, alt gelir grubuna vaat ettiği toplu konut projesini hayata geçiriyor. Afyonkarahisar Belediyesi'nin talebi doğrultusunda, Toplu Konut İdaresi arasında yapılan yazışmalar kısa zamanda sonuçlandı ve TOKİ, Afyonkarahisar Merkez 2. Etap Toplu Konut Projesini onayladı. Ali Çetinkaya Mahallesi'nde 23 bin 568 metrekare yüzölçümlü 1844 ada 1 parsel üzerinde; B1 (B+Z+4) tipi, 2+1 brüt 75 metrekare 255 adet konut ile birlikte 24 derslikli ilköğretim okulunun projelendirildiği bildirildi. Sadece alt gelir grubunda olan vatandaşların faydalanacağı projenin ödeme şartları da belli oldu. Başvuru bedeli olarak 4 bin lira ödeme yapacak vatandaşlar, kurada hak sahipi olmaları halinde sözleşme sırasında, toplam konut bedelinin yüzde 12'sini yani 9 bin 80 TL ödeme yapacak. Kalan miktar, 533 TL aylık taksitler halinde 180 ay vadede ödenecek. Alt gelir grubuna hitap edecek konutlar için başvurular 31 Aralık 2014'te sora erecek. TOKi, başvuru şartlarını ise şöyle açıkladı: Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

  1. T.C. vatandaşı olması,
  2. Afyonkarahisar il nüfusuna kayıtlı veya merkez ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması.
  3. Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,
  4. Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (Ancak kat irtifakı veya kat mülkiyeti tesis edilmemiş olan konutlar ile eşi ve/veya velayeti altındaki çocukları dışında kalan şahıslar ile hisseli gayrimenkuller bu hüküm dışında tutulacaktır.)
  5. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekmekte olup, ancak, (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)
  6. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 2.600 TL. olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 2.600 TL. olması gerekmektedir.)
Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir. ÖNEMLİ NOT Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup, sözleşme imzalayanlar konutlarını, borçları bitene kadar devredemeyecektir. Ayrıca sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, kendisinin, eşinin ve çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir. Ayrıca, gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek, gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irad kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.