Şenel uyardı: Belgesiz acenteler mağdur eder!

Şenel uyardı: Belgesiz acenteler mağdur eder!

TÜRSAB Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Başkanı Bilal Şenel, bir açıklama yaparak vatandaşların mağdur olmamaları için yetkisiz şirketlerle seyahat etmemelerini istedi.

 

Hac ve Umre gibi dini seyahatlerin de 1618 sayılı Seyahat Acenteliği ve Seyahat Acenteliği Birliği Kanununa göre T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgesi alınması ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğine üye olunmasının zorunlu olduğuna dikkat çemen Başkan Şenel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

*   Belgesi olan seyahat acenteleri sadece bakanlık belgelerinde yazılı bulunan adreslerinde faaliyet gösterebilmektedirler. Tüketiciye yönelik bir bedel karşılığında seyahat acenteliği münhasır faaliyet olarak tanımlanan hizmetlerin kişi veya kuruluşlar tarafından yapılması yasaktır.

*   Uluslararası düzeyde yaşanan pandemi ve yasaklardan sonra tekrar başlayan ve yaklaşmakta olan mübarek ramazan ayı ve sair aylarda yapılan umre ve bu yıl yapılacak olan hac ibadetlerini yapacak olan vatandaşlarımızın bu hizmetleri alacakları seyahat acenteliği yetkili olup olmadıklarına ve bakanlıktan işletme belgesinin olup olmadığına dikkat etmeleri gerekmektedir.

*   Bununla birlikte bölgemizde “çantacı” diye tabir edilen esasen yetkili olmadıkları halde; İşletme belgesiz faaliyet gösteren, ilimiz ve bölgemiz dışındaki yapılara kayıt aldıkları tespit edilmiş olup haklarında gerekli yasal işlemler yapılmaktadır.

*   Vatandaşlarımızın hizmet alacakları seyahat acenteleri ile ilgili yeterli ve kesin bilgiye sahip olmadan her hangi bir bedel ödememeleri, sözleşmelerini en ince detayına kadar dikkatlice yapmaları ve mağdur olmamaları önemle duyurulur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.