DOLAR
13,4021
EURO
15,2169
ALTIN
792,90
BIST
2.029,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Çok Bulutlu
5°C
Afyon
5°C
Çok Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
4°C
Cumartesi Hafif Kar Yağışlı
-5°C
Pazar Çok Bulutlu
-6°C
Pazartesi Kar Yağışlı
-7°C

81 İLDEN 81 GENÇ ZİRVESİ TAMAMLANDI

81 İLDEN 81 GENÇ ZİRVESİ TAMAMLANDI
20.12.2021 18:03
0
A+
A-

Gençlik projeleri destek programı (2020-1) kapsamında T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Afyonkarahisar Girişimci Genç Liderler Derneği’nin yaptığı “Lider Genç Kitap Kahve ” projesi kapsamındaki “81 İLDEN 81 GENÇ AFYONKARAHİSAR’DA BULUŞUYOR” isimli Ulusal Zirve Çalıştayı gerçekleştirildi.

Girişimci Genç Liderler Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı, Afyonkarahisar’da bulunan bir hotelde gerçekleştirilen 5 günlük zirveye 81 ilden bulundukları ili temsilen 81 ayrı genç katılım sağladı.

TAKIM ÇALIŞMASININ ÖNEMİNE DEĞİNİLDİ
Birinci gün programı Girişimci Genç Liderler Derneği Başkanı ve Lider Genç Kitap Kahve Proje Koordinatörü Behlül Beşen açılış konuşmasında “Bizler karınca misali gençler için, Afyonkarahisar için, Ülkemiz için elimizden ne kadarı geliyorsa o kadarını bu uğurda vermeye devam edeceğiz. 81 kişiyi burada toplamanın arkasında çok büyük bir emek var. Bu emeği unutmamak adına tüm ekip arkadaşlarıma huzurunuzda teşekkür ediyorum.” Dedi.

Katılımcılara Girişimci Genç Liderler Derneği’nin bugüne kadar yaptığı çalışmaların kısa bir tanıtımı yapıldıktan sonra program hakkında detaylı bilgilendirilme yapıldı. “Gençlik Çalışmalarında Takım Çalışması” adlı etkinlikle başlayan program, ikinci yarısında “Tecrübe Konuşuyor” başlığı altında 9. Dünya Para Taekwondo Şampiyonası’nda, Dünya Şampiyonu olan Milli Paralimpik Tekvandocu Meryem Betül Çavdar ‘ın söyleşisi ile sona erdi. Altın madalyaya yürüdüğü yolda çalışma disiplininden, motivasyon kaynağından bahseden Çavdar, katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra fotoğraf çekimi ile söyleşiyi sona erdirdi.

Zirvenin ikinci gününde Eğitim Tasarımcısı- Yetkinlik Eğitmeni M.Serkut Kızanlıklı, Lider Gençler İçin 21.yy Yetkinlikler konusuyla gençlerle bir araya geldi. Kızanlıklı Ardından programın ikinci yarısında Afyon Kocatepe Üniversitesi Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu bir projenin oluşum aşamasında ve sürekliliğine giden yolda; üretim sürecinin, döngüsel ekonominin, meslek liselerinin öneminin ne denli büyük olduğunu YERLİ YEŞİL YENİ projesinin detaylarına değinerek anlattı.
Sunum ile katılımcılara detaylı bilgilendirme yapan Tiryakioğlu “Meslek lisesi memleket meselesi” diyerek, meslek liselerinin, üretimde büyük katkısı olan çırakların önemine vurgu yaptı. Sunumda yer alan bilgilendirme röportajlarında ise; mesleki eğitime yatırım yapılması gerektiği ve çocukların mesleki eğitiminin, eğitim sisteminin ayrılmaz bir parçası olduğunu, mesleğin burada edinilebileceği konusunda yönlendirilmesi gerektiğine değindi.
Tiryakioğlu tüm katılımcı arkadaşlara “Yeşil Bir Gelecek İçin Söyeleyecek Bir Çift sözümüz Var” kitapçığını hediye etti.

Devamında Eğitmen Kazım Özdağ’ın Proje Hazırlama Teknikleri eğitimi gerçekleştirildikten sonra katılımcılar gruplara ayrılarak 70 dakikalık süren Proje Yazma Yarışması düzenlendi.
İkinci günün programı  Türkiye’nin 81 farklı ilinden gelen gençlerin illerinin kültürlerini yansıtan materyal, yiyecek ve giysilerin tanıtımını içeren “Kültür Gecesi” Etkinlikleriyle sona erdi.

81 GENÇTEN 2023 MANİFESTOSU
Zirvenin üçüncü gününde ise Eğitmen Davut Karaca’nın yönlendirmesi ile beraber 2023 Lider Genç Çalıştayı – Sorunlar ve Çözüm Önerisi İstasyon Çalışması yapıldı. Yapılan istasyon çalışmalarının sonucunda 23 maddeden oluşan bir manifesto hazırlandı.
Programın ikinci bölümünde Önder Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Enes Şişman ve İletişim Uzmanı, Yazar Hasan Sarı ile Gençlik çalışmalarında İletişimin Önemini ve Sivil Toplum ve Gençlik ilişkisinde iletişimin samimiyetin, rızanın önemi konuşuldu.
Üçüncü günün sonunda devam eden eğitimlerde, Eğitmen Davut Karaca tarafından katılımcılara Avrupa Gençlik Fırsatları’nı  detaylıca anlatan bir sunum gerçekleştirildi.

Eğitimlerin devam ettiği Zirvenin dördüncü gününde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Fikret Aydın “Gençlik Çalışmalarında Etkili İletişim Ve Beden Dili” üzerine seminer gerçekleştirdi. Gençlere bireysel ve toplumsal olarak beden dilinin etkilerini anlatan Aydın, ünlü isimlerin beden dili görsellerinden hazırladığı sunum ile eğitimine son verdi. Hemen ardından Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci “Gençlik Ve Spor Bakanlığı GPDP Tanıtımı Ve Bakanlık 2023 Vizyonu” başlığıyla gençlerle bir araya geldi. Gençlik merkezleri ve gerçekleştirilen çalışmalarla gençlere yapılan yatırımlardan bahseden Dereci ” Buradaki gençler yaşamın kendisi. 81 ilden Afyonkarahisar’a gelecekleri için daha iyi şeyler yapmak adına gelmiş olan tüm gençleri kutluyorum.” dedi.

Programın devamında Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş gençlerle bir araya geldi.
Moderatörlüğünü Afyon Kocatepe Üniversitesi İdari Ve İktisadi Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir’in yaptığı Panelde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş katılımcılara “Üniversitelerde Gençlik Çalışmalarının Önemi” adlı konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında gençlerin yapmış olduğu faaliyetlere oldukça destek verdiğini belirten Karakaş ” 81 ilden gelen tüm katılımcıları tebrik ederim. Gençlerin bu tarz projelerde yer aldığını görmek eğitimciler olarak bizi oldukça mutlu ediyor” dedi.

BAŞKAN ZEYBEKTEN PROJE EKIBINE TAM ÖVGÜ
Programın devamında  Sayın Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek “Yerel Yönetimlerde Gençliğin Önemi Ve Yapılan Çalışmalar” konulu konuşmasında katılımcılara Belediye Başkanlığı olarak yapılan çalışmalarda gençlerin isteklerine verilen önemden bahsetti. Konuşmasının devamında Girişimci Genç Liderler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Lider Genç Kitap Kahve Proje Koordinatörü Behlül Beşen’e övgülerde bulunan  Zeybek, “Yaptığımız işlerde gençlerin yer alması, isteklerinin karşılanması için elimizden ne geliyorsa fazlasını yapmaya hazırız. Bu kapsamda Girişimci Genç Liderler Derneği ekibine ilk günden bu yana gelecekleri adına verdikleri bu mücadele için tebrik ediyorum” dedi.

VALİ ÇİÇEKTEN HAZIRLANAN MANİFESTOYA ÖVGÜ
Vali Çiçek katılımcılara “Kamu Yönetiminde Gençlerin Yeri” başlığıyla kıymetli bilgiler verdi. Zirvede alınan eğitimlerin sonucunda hazırlanmış olan 23 maddelik  manifestoyu dinlemekten mutluluk duyduğunu ifade eden Çiçek ” Öncelikle Girişimci Genç Liderler Derneğini yürütmüş oldukları Proje ve düzenlemiş oldukları zirveden dolayı kutluyorum. Hazırlanmış olan manifesto takdire şayan. Ben Afyonkarahisar Valisi olarak ülkeleri adına mücadele eden gençlerin her daim yanındayım” dedi.

KASAPOĞLUNDAN SÜRPRİZ CANLI BAĞLANTI
T.C. Gençlik Ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da 81 İlden 81 Genç Afyonkarahisar’da Buluşuyor Zirvesine canlı bağlantı ile katılım sağladı. Kasapoğlu gençleri bir arada görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederken Girişimci Genç Liderler Derneği ve Lider Genç Kitap Kahve Proje Ekibini de tebrik etti.

Çalıştay sonuçlarının ilanı ve katılımcıların vedalaşmasıyla biten programın sonunda konuşan Girişimci Genç Liderler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Lider Genç Kitap Kahve Proje Koordinatörü Behlül Beşen” 81 ilden 81 genci Afyonkarahisar’da buluşturmanın heyecanı çok büyük. Ekip olarak gençlik adına iyi şeyler yapmak için çıktığımız yolda ilk günden bu yana desteğini hiçbir zaman eksik etmeyen Afyonkarahisar Valisi Gökmen ÇİÇEK ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet ZEYBEK’e teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.