DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 487,38
BIST 1.191
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 25°C
Sisli
Afyon
25°C
Sisli
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 23°C
Per 19°C
YAZARLAR TÜMÜ

2+1 Konutlar için sözleşme süreci başlıyor

2+1 Konutlar için sözleşme süreci başlıyor
Reklam
23.02.2017
32
A+
A-

Afyonkarahisar Belediyesi ile TOKİ işbirliğinde, Çetinkaya Mahallesi’nde yapılan 2. Etap (434) Toplu Konut Projesi’nde, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve Müzakere Tutanağı imzalama işlemleri, 27 Şubat- 17 Mart tarihleri arasında T.C. Ziraat Bankası Afyonkarahisar Şubesi’nde gerçekleştirilecek.

Hak sahiplerinin katılımıyla kısa bir süre önce konut belirleme kurası çekilen, 434 konut için sözleşme süreci başlıyor. Afyonkarahisar Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, T.C. Ziraat Bankası Afyonkarahisar Şubesi’nde satış talimatları doğrultusunda, 434 hak sahibi ile 27 Şubat- 17 Mart tarihleri arasında Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve Müzakere Tutanağı imzalama işlemi geçekleştirilecek. Açıklamada ayrıca, Toplu Konut İdaresinin satış talimatı ile ilgili şu bilgiler verildi:

Konut alıcıları, alternatiflere göre ödeme planı seçimlerini, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında yapacaklardır.

Sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından, seçilen satış alternatifine göre belirlenecek peşinat miktarı (başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar) tahsil edilecektir.

B1 tipi (2+1) konutlar için; Borç bakiyesi, seçilen alternatife göre aylık taksitler halinde alınacaktır. Borç bakiyesi ve aylık taksitler, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre arttırılacaktır.İlk taksit ödemesi, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle yapılacaktır. İlk dönemsel artış,teslim tarihini takip eden dönem/ay itibariyle başlatılacaktır.

Hak sahiplerine, becayiş (karşılıklı konut değiştirme) yapma hakkı verilmiştir. Bu durumda, her iki asil hak sahibi de, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve Müzakere Tutanağı imzalama aşamasında Bankada becayiş yapmak istediklerine ilişkin ilgili dilekçeyi imzalayacaktır. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalandıktan sonra herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Alıcıların peşin ödeme ile konut satın almaları durumunda herhangi bir indirim uygulanmayacaktır.

Satış Sözleşmesi imzalanması sırasında başvuru sahibi değişikliği ve benzeri değişiklikler ile iptaller yapılmayacaktır. Ancak, Sözleşme imzalama esnasında konut alıcısının bilgilerinde yazım hatası yapılması gibi asıl başvuruyu nitelik olarak değiştirmeyen değişiklikler veya iptaller Banka tarafından yapılabilecektir.

Başvuru sahiplerinden aşağıdaki belgeler istenecektir.

T.C. Nüfus Cüzdanı veya nüfus cüzdanı yerine geçen fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi ve bu belgenin bir adet fotokopisi ve T.C. kimlik numarası (Şube tarafından kişinin dosyasında saklanacak).

Sözleşmenin vekâleten yapılması durumunda, adına sözleşme imzalayacak kişi için düzenlenmiş, “Adıma Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalamaya yetkilidir.” veya “Adıma Gayrimenkul alımı ile ilgili her türlü belgeyi imzalamaya yetkilidir.” ifadesini içeren noter tasdikli Vekâletname ve vekil olan kişinin nüfus cüzdanı veya yerine geçen belge.

Gayrimenkul Satış Sözleşmeleri, ekte yer alan“Konut Belirleme Kurası” sonucunda belirlenen konut alıcıları listesi, konut bilgileri ve konut satış fiyatları esas alınarak imzalanacaktır.

Sözleşme imzalama aşamasında, kura sonucu belirlenen konut alıcıları ile kura sonucu belirlenen konut için, ilgili konutun peşinat miktarından başvuru bedeli olarak yatırılan tutar düşüldükten sonra kalan tutar tahsil edilecektir.

Sözleşme işlemleri sırasında Müzakere Tutanağı da konut alıcılarına imzalatılacaktır.

Açıklanan satış bedellerine KDV dâhil edilmemiştir. Satışı yapılan konutun teslim tarihinde, başlangıçtaki satış fiyatı ve teslim tarihine kadar tahakkuk eden dönem artışı tutarları toplamı üzerinden hesaplanan toplam satış bedeli esas alınarak, 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden Katma Değer Vergisi tutarı peşin tahsil edilecektir. Ayrıca, teslimden sonraki 6 aylık artış dönemlerin başında, borç bakiyesine uygulanan artışlardan da, artış tutarı üzerinden izleyen ilk taksit ödemesinde KDV tahsil edilecektir.

Konutların devir işlemleri;

B1 tipi konutlar için;hak sahibi olup, Sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri fesih edilecektir.

Devir esnasında, devir edene ait varsa ödenmemiş taksit, emlak vergisi, ortak gider aidatı, sigorta ücreti vb. tüm borçlar kapatılacak, konut alıcıları için başlangıçta aranan şartların tamamı devir alan üçüncü şahıslarda da aranacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.