100. yıla anlamlı eserler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afyonkarahisar Belediyesi, Büyük Taarruzun 100. Yıldönümü dolayısıyla “Kocatepe’den Dumlu’ya Sihirli Testi ve Güllü Çorap” isimli eserimizle “Karahisar-ı Sahib’den Afyonkarahisar’a” isimli albüm yayınlandı.

Afyonkarahisar Belediyesi, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Başkanlığında ilimizin tanıtımı ve Türk edebiyatının gelişimi için kültür yayınlarına önemli ölçüde destek vermeye devam ediyor. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in talimatlarıyla Behçetoğlu Muzaffer Görktan tarafından kaleme alınan, Mehmet Behiç Görktan tarafından derlenen “Kocatepe’den Dumlu’ya Sihirli Testi ve Güllü Çorap” isimli eserle tarihçi Hasan Özpınar tarafından hazırlanan “Karahisar-ı Sahib’den Afyonkarahisar’a” isimli albümün tanıtımı gerçekleştirildi

“ŞANLI TARİHİMİZİ GELECEĞİMİZLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek kültürel yayınlara bir yeni eser daha kazandırdıklarının mutluluğu içinde olduklarını ifade ederek; “Afyonkarahisar Belediyesi Kültür hizmetlerimize yeni bir kitabımızı daha katıyoruz. Kitapseverlerle yakın tarihimize ait bilgilerin içerisinde olduğu güzel bir eseri daha katmış oluyoruz. Kitapseverlerle buluşturmuş oluyoruz. Gene Afyonkarahisar’ımızın tanıtımı ile alakalı daha önce basılan kitabımızı ilave düzenlemelerle yeniden bastırıp kitapseverlerle buluşturmanın heyecanı içerisindeyiz. Tabii burada Muzaffer Bey’in hazırlamış olduğu Kocatepe’den Dumlu’ya Sihirli Testi ve Güllü Çorap isimli kitabımızın istişarelerini yaptık ve basılabilecek hale getirdik. Kültür hizmetlerimizle basımını gerçekleştirerek bir eser daha kazandırmış olduk. Muzaffer beyi kutluyorum, tebrik ediyorum. Yakın tarihle alakalı bir eseri belediyemiz Kültür Hizmetleri içerisinde bastırmamıza vesile olduğu için, hayırlı uğurlu olsun diyorum. Ayrıca Hasan Bey’e de teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar ile alakalı eski görüntüleri yeni görüntüler ve ilave baskılarla derli toplu bir Afyon albüm haline getirdik, bundan dolayı da Hasan Bey’e çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

“DESTEKLERİNDEN DOLAYI BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Araştırmacı Tarihçi Hasan Özpunar’da açıklamasında Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür etti. Özpunar; “Afyonkarahisar’a dair farkı fotoğraflar ve objeler topluyoruz. Bunları zaman içerisinde siz değerli hemşehrilerimizle paylaşma arzusu uyandı. Geçtiğimiz sene yayınladığımız kitap büyük ilgi gördü. Bu sene de yeni düzenlemeler ve ilave fotoğraflarla basalım istedik. Ortaya güzel bir eser çıktı. Karahisar-ı Sahib’den Afyonkarahisar’a isimli albüm kitabımızda eski Afyonkarahisar’a dair 600’yü aşkın fotoğraf var. Bu fotoğrafları 45 konu başlığında sınıflandırdık. Kronolojik sıraya göre de fotoğrafları yerleştirdik. Konu başlıklarında kısa kısa bilgiler verdik. Zaman içerisinde fotoğraflar çıkıyor bunları da peyder pey Afyon halkımıza sunmayı arzu ediyoruz. Böyle güzel bir eseri basıma layık gördükleri için Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek Beyefendiye, Belediye Başkan Yardımcılarımız Süleyman Karakuş Beyefendiye, Benol Kaplan Hanımefendiye, Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar’a teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum” dedi. Behçetoğlu Muzaffer Görktan’ın oğlu Mehmet Behiç Görktan ise Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve emeği geçenlere teşekkürde bulunarak kitap hakkında bilgiler paylaştı. Görktan; “Behçetoğlu Muzaffer Görktan’ın hazırlamış olduğu “Sihirli Testi ve Güllü Çorap” isimli eserini sizlere tanıtmaktan büyük onur duyuyorum. Behçetoğlu bu eseri 1930’lu yıllarda lisemiz öğretmenleri ve Avukat Ekmen Bey’in teşviki ile İstiklal Savaşı’na ait bilgi belge gazete ve dergilerle birlikte arşivini derlemeye başlamıştır. Ayrıca çalışmalarını köy köy dolaşarak Milli Mücadele gazilerimizin anlatımlarını not alıp savaş dönemine ait böylesine önemli ve eşsiz bir eserin siz değerli halkımıza buluşmasını ailemize vasiyet etmiştir. Bir dönemin tarihinin yazılmasında o dönemi yaşayanların ve yaratanların anıları da belgeler kadar önem taşır. Bu sebepten dolayı biz de milli mücadele dönemine ışık tutacak daha önce hiç yayınlanmamış konulara ve kişilere kitabımızda yer verdik.  3 ilimize ve bir ilçemize verilen İstiklal madalyasını ilimizde fazlasıyla hak etmiştir. Şeref ve manevi değeri çok yüksek olan İstiklal madalyasının bir an önce Afyonkarahisar’ımıza verilmesini arz ve talep etmekteyiz. Büyük Taarruz’un 100. yılında ve Zafer hastasında bu eserimizin siz değerli hemşehrimiz ile buluşması için yayınlanmasını sağlayan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sayın Mehmet Zeybek’e Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın İhsan Akar’a, kitabımızın redaktörünü yapan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İbrahim Ayan’a tasarımından basım aşamasına kadar her türlü çalışmayı yapan ve kitap haline getirilmesini sağlayan grafiker Ramazan Gölcük’e ve emeği geçen herkese huzurunuzda çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Törende Mehmet Behiç Görktan ve Araştırmacı Tarihçi Hasan Özpunar hazırladıkları eserleri Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e imzalayarak hediye etti. Program aile fotoğrafı çekilmesi le sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
100. yıla anlamlı eserler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Afyon Haber Portalı I Afyon Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d bloggers like this: